U místního okresního soudu je v současné době zaměstnáno šestadvacet soudců. Z tohoto počtu se pak do taláru navléká osmnáct žen a osm mužů.

Děti řeší soudci i soudkyně

Nejdiskutovanější oddělení, tzv. opatrovnické, kde se rozhoduje o nezletilých dětech soudí dvě ženy a dva muži.

„Obecně je stále poukazováno na to, že na těchto odděleních soudí jen samé ženy. U nás je to však takto rozdělené již několik let,“ řekla našemu Deníku předsedkyně pardubického okresního soudu Jaroslava Sádovská. Podle ní soudí na trestním oddělení tři muži a čtyři ženy. „Nejvíce žen u nás soudí na občanskoprávním oddělení, kde je také největší nápad věcí,“ dodala Jaroslava Sádovská.

Stav soudců má pardubická okresní justice v současné době naplněn. Problémem je prý ale nedostatečný počet asistentů. Na dva soudce totiž připadá jen jeden. Asi jako všude, potýká se i pardubický soud s mnoha problémy. „Máme jen omezené prostorové možnosti a je u nás poměrně velká fluktuace pracovníků – zejména zapisovatelek,“ konstatovala Jaroslava Sádovská.

Na soud prý chodí až ne〜úměrné počty žalob, a to až v řádu několika set věcí jedním subjektem v jediný den.

„I na Silvestra po 22. hodině večer nám elektronicky napadlo kolem dvou set žalob,“ upřesnila první žena pardubického okresního soudu.

Zdejší nejdéle trvající kauzy jsou prý starší dvou let. Nejobjemnější spis pak měl přes 19 tisíc stran. „Jednalo se o hospodářskou kriminalitu,“ dodala Jaroslava Sádovská.