Do Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón mohou podávat vlastníci těchto domů své žádosti do začátku listopadu.

„Budova musí být kulturní památkou a musí se nacházet v městské památkové rezervaci nebo v městské památkové zóně. Vlastníkem může být fyzická nebo právnická osoba, ale tento dotační titul není určen pro budovy, které jsou ve vlastnictví České republiky,“ řekl mluvčí Magistrátu města Pardubic Radim Jelínek.

Pardubice otevřou k prohlídkám veřejnosti stálý kryt civilní obrany. Poskytne návštěvníkům informace o možných rizicích na území města i o tom, jak je možné se před nimi chránit.
Žádná Potěmkinova vesnice. Pardubice nově otevřely funkční kryt civilní obrany

Majitelé získali dotace již v předchozích letech, kdy jim právě tento program umožnil jejich poskytnutí. Pokud se rozhodnou pro obnovu domů, v roce 2024 musí podat dotazník magistrátu do 7. listopadu tohoto roku. Daný dotazník mohou žadatelé získat na webových stránkách, popřípadě přímo v kanceláři oddělení strategického rozvoje města.

„Finanční prostředky jsou velice alokovány, jsou tam podmínky, které musí být splněny. Dotace lze v podstatě použít na práce, které zachraňují památkovou hodnotu budovy,“ dodal mluvčí Magistrátu města Pardubic Radim Jelínek.

Od roku 1992 tak došlo pomocí Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón k obnově historických sídel i kulturních památek v Pardubicích, kam spadá například pardubické staré město, které je památkovou rezervací od roku 1964, či pardubický zámek, který byl vybudován z vodního hradu v první polovině 16. století.