Deset obecních jednotek dobrovolných hasičů si rozdělí necelých 175 tisíc korun. Finanční prostředky jsou určeny na úhradu pohonných hmot, poškozeného věcného vybavení i případné mzdové náhrady.

„Ptačí chřipka byla pro kraj nemilým překvapením, bez předchozích zkušeností odkudkoliv jsme museli jednat. Hasiči, policie a především obce nám ale vyšli vstříc a my jim na oplátku chceme vzniklé škody nahradit,“ řekl vicehejtman Roman Línek, který také připomněl, že už včervnu kraj uvolnil částku 100 tisíc korun Zemědělsko obchodnímu družstvu Zálší a jeho prostřednictvím prvním dvěma postiženým obcím Tisová a Zálší, resp. Nořín. O dalších škodách a jejich úhradách teď Pardubický kraj jedná s ministerstvy zemědělství a pro místní rozvoj.

Virus ptačí chřipky se na území Pardubického kraje vyskytl poprvé 21. června 2007 vchovu krocanů vTisové u Vysokého Mýta. Následovaly farmy vNoříně, Kosoříně a Netřebech. Dohromady muselo být utraceno více než 170 tisíc kusů drůbeže ve velkochovech (včetně preventivních opatření na zdravých farmách vLoučkách a Zářecké Lhotě) a dalších přibližně 1900 kusů vdrobnochovech.