Jak zjistil průzkum Deníku mezi největšími cestovními agenturami, skladba cílových destinací je opravdu pestrá: vede Řecko a Chorvatsko, z exotických zemí pak Thajsko a překvapivě Kuba. Češi ale nezapomněli ani na rodnou hroudu. Vrůstajícím trendem je totiž pobyt v pronajatých chatách a chalupách.

„Oproti minulému roku máme o polovinu více klientů a očekáváme další růst,“ řekla Deníku Kamila Schuster z cestovní kanceláře InterBohemia.

Hurá na chalupu

Průměrná cena, kterou lidé platí za pronájem chalupy, se přitom pohybuje mezi osmi až devíti tisíci korunami za týdenní pobyt. „Daří se nám plně obsazovat menší chatičky i luxusnější domy, lidé mají zájem hlavně o lokality v jižních Čechách,“ doplnila Schuster. Lidé, kteří se rozhodli strávit letní dovolenou v cizině, preferují hlavně jižní země. „Zdaleka největší zájem je nyní o Řecko, podle výsledků z databáze je o něj dokonce dvojnásobný zájem než o druhé Chorvatsko,“ uvedl Michal Tůma z cestovní agentury Invia, která je největším on–line prodejcem zájezdů v ČR.

I podle jejich zjištění je poměrně silný zájem o pobyty v tuzemsku, na cesty do ciziny to ale ještě zdaleka nemá.

Komfort vede

„Ze zahraničních destinací vede Chorvatsko a Řecko. Z českých lokalit je zájem o pobyty v blízkosti vody, zvláště v jižních Čechách,“ potvrzuje aktuální trend Tomáš Brejcha, mluvčí Čedoku. Češi si podle něj navíc zvykli na komfortnější cestování. „Nejenže preferují leteckou dopravu, ale začínají žádat kvalitnější ubytování ve čtyřhvězdičkových hotelech a stravování formou All inclusive,“ dodává Brejcha.

Za Fidelem? Proč ne!

Překvapením je rovněž stoprocentní nárůst exotických cest na Kubu. „Je to hlavně zimní destinace, jezdí se tam ovšem i nyní. Hodně tomu pomohlo zavedení přímých charterových letů z Prahy,“ vysvětluje Brejcha. Čechy láká panenská příroda a nádherné moře. Jsou ale také zvědaví i na podmínky života v režimu Fidela Castra.

 

Nejoblíbenější destinace

1. Řecko
2. Chorvatsko
3. Tunisko
4. Bulharsko
5. Egypt
6. Itálie
7. Turecko
8. Španělsko
9. Černá Hora
10. Česká republika
zdroj: Invia.cz

Lidé chtějí dobře jíst

Česko se může pro cizince stát atraktivní i díky kuchyni, říká mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří Tomio Okamura.

Podle cestovních kanceláří roste zájem o dražší destinace, čím to je?

Bohatneme. Češi se stávají západními turisty a přesouvají se do vzdálenějších míst. V horizontu deseti let si budou volit běžně i cesty do Thajska.

Přitom ale stoupá i zájem o domácí dovolené…

To s tím souvisí! Na Západě domácí cestovní ruch stojí na domácích turistech. Tady máme ještě rezervy, ale i tak už polovina Čechů tráví dovolenou doma.

Jak tedy přilákat další turisty, aby zůstali?

Kraje by teď měly hledat svoje zvláštnosti. Hlavně v oblasti kuchyně. Musí v lidech vytvořit dojem, že jen a právě tam u nich dostanou takové a takové jídlo. Mohou třeba začít průzkumem starých kuchařek ze 16. století. Lidé vždy musí dobře jíst a dobře spát, a to jim musíme umět nabídnout.