Patří mu významné místo na Komenského náměstí, býval chloubou zdejšího slavného rodu Janebů. Dnes je z kdysi krásného domu rozpadlá ruina, která hyzdí zrekonstruovaný střed města.

„Místní mu přezdívají Drážďany. Je to ostuda našeho náměstí," uvedl starosta Horního Jelení Petr Tupec. Za posledních dvacet pět let vystřídal dům nejméně šest majitelů. Žádný z nich však nakonec svůj záměr neuskutečnil a dům neopravil. Nejčastěji měli snahu objekt přestavět na byty. Někteří to dotáhli až 
k územnímu rozhodnutí, ale nakonec vždy z různých důvodů své úsilí vzdali.
PROJEKT ZKRACHOVAL

Po roce 2000 bylo vlastníkem nemovitosti i město Horní Jelení. „Byl připraven projekt pro šest bytů, v přízemí byla plánovaná kavárna. Z podání žádosti o dotaci z programu IROP pro období 2002 až 2006 ale sešlo. Údajně byl tehdy napaden projekt," přiblížil Petr Tupec, který je starostou Horního Jelení posledních deset let.

Škoda je o to větší, že jde o dům nejen s lukrativní polohou, ale také s bohatou historií. Původně patřil rodině Janebů, která v obci provozovala sklenářství a truhlářství. Z tohoto rodu pochází i vyhlášený houslař Josef Janeba, na jehož mistrovské nástroje hrají hudebníci dodnes.

Nyní je nemovitost opět na prodej. Zatím se rýsuje jeden kupec vietnamské národnosti, který uvažuje
o provozování restaurace a kavárny.

„Něco takového ve městě chybí. Byli bychom rádi, kdyby tento záměr dopadl dobře. Pokud se do konce letošního roku věc nikam neposune, město zváží koupi tohoto domu. Ale je to samozřejmě otázka peněz a také dalšího využití," objasnil starosta Horního Jelení.

Dům nemá dobrou statiku, není vyloučeno, že bude muset být zbořen.

Město má v rohu Komenského náměstí „v práci" ještě jednu nemovitost – bývalé kino. Je připraven projekt na výstavbu komunitního centra. Ponese jméno Emila Martince, zdejšího rodáka, který byl prvním odborovým přednostou ministerstva financí a významným organizátorem celní služby.

CO S BÝVALÝM KINEM?

Z bývalého kina chce město udělat místo pro setkávání obyvatel. Plesy, divadelní přestavení, koncerty i promítání filmů, to vše by se 
v něm mělo odehrávat.

V projektu je i místo pro cukrárnu. Veškeré přípravy hornojelenská radnice směřovala k dotačnímu programu IROP. „Bohužel bylo do něj připsáno pár vět, které nám vzaly naděje na peníze. Komunitní centra se budou podporovat jen ve vyloučených lokalitách. Navíc do první výzvy je připraveno pro celou republiku jen 42 milionů korun, přičemž žádostí se očekává 200 až 300," vysvětlil starosta, který věří, že jejich projekt dostane šanci v jiném dotačním titulu.

Komenského náměstí 
v poslední době změnilo svůj vzhled. Součástí přestavby za 19,5 milionu korun, která skončila letos 
v létě, bylo například vybudování parkovacích stání, autobusových nástupišť, chodníků a osvětlení.