Téměř dva roky trvají práce na odstranění škod ničivých povodní, které zasáhly Pardubický kraj v dubnu roku 2006. Včera dopoledne se v Golf Resortu Kunětická Hora v Dřít〜či konalo vyhodnocení dosavadního průběhu odstraňování povodňových škod.

Žert přírody?


Jako aprílový žertík seslala příroda 1. dubna 2006 povodeň na Českou republiku a Pardubický kraj. Situace byla tehdy dost vážná. Na tehdejší situaci vzpomínal i nový hejtman kraje Ivo Toman. „Když mi tenkrát ráno přišla první esemeska o ničivých škodách, bral jsem to jako aprílový žert. Otočil jsem se v posteli a chtěl spát dál. Když pak přišla další, veděl jsem, že to legrace není,“ vzpomněl na včerejší tiskové konferenci první muž kraje. V tu dobu měl Ivo Toman podpisové právo, a tak ihned vyhlásil krizový stav.

Ministerstvo pro místní rozvoj ČR přispělo na odstranění škod částkou 103 miliony, Pardubický kraj pak uhradil 121 milionů. Hlavní část oprav již byla realizovaná v letech 2006 – 2007. Některé složitější opravy ale stále ještě trvají. Jen v pardubickém okrese bylo zatím realizováno sedmnáct akcí. Nejvíce práce je v tomto ohledu v okolí Sezemic, kde bylo poškozeno několik mostů a vozovek. Stavební náklady zde přesahují 70 milionů korun.