Druhé kolo zápisu dětí do pardubických mateřských škol se uskuteční v jeden den – v úterý 22. června.
„Bude se týkat celkem třinácti zařízení,“ uvedla náměstkyně pardubického primátora Štěpánka Fraňková (Sdružení pro Pardubice).
Vypustí jednu větu
„Přihlášky pro druhé kolo zápisu do mateřských škol budou takřka stejné. Ve své podstatě se na nich tohoto tolik nezmění. Pouze se z nich vypustí jediná věta, že podmínkou pro přijetí dítěte do mateřské školy je dosažení minimálně třiadvaceti bodů,“ sdělila Štěpánka Fraňková.
Podle jejích slov to prakticky znamená, že pokud bude volná kapacita, naskýtá se možnost umístit do školek i děti, jejichž trvalé bydliště je mimo město Pardubice.
„Ačkoliv to není naší povinností, dohodli jsme se, že se pokusíme vyjít vstříc i mimopardubickým dětem,“ sdělila náměstkyně primátora.
„Ochotu řešit situaci, kdy je potřeba umístit ,své’ děti do mateřských škol, vyjádřily obce Srnojedy a Staré Jesenčany. Jejich zastupitelstva už dokonce přijala určitá usnesení, která se tohoto problému týkala. Tento týden máme v plánu jednání, kde by mohlo dojít k uzavření smlouv s těmito obcemi. Vůle ze Srnojed a Starých Jesenčan, aby se tato záležitost vyřešila, tedy byla,“ řekla Štěpánka Fraňková.
„Přihláška pro druhé kolo zápisu do pardubických mateřských škol také bude zohledňovat matky samoživitelky. S tímto požadavkem přišly samy ředitelky mateřských škol,“ podotkla náměstkyně primátora.
„Určitě je potřeba vyjít matkám samoživitelkám vstříc, i když i toto zohlednění je svým způsobem nespravedlivé. Jsou totiž mezi nimi i ženy, které žijí s partnerem ve společné domácnosti a nemají žádné sociální problémy, ale jsou vedeny jako samoživitelky. S tím se však nedá nic dělat. Žádný bodový systém není spravedlivý,“ vyjádřila se Štěpánka Fraňková.
Opravy za provozu
V souvislosti s navýšením počtu míst v pardubických mateřských školách se vyskytly i některé problémy spojené s rekonstrukcí budov.
„Při rekonstrukcích samozřejmě může docházet k různým provozním problémům. V některých případech bylo nutné začít s úpravami budov už nyní, protože přes dva měsíce prázdnin by se vše nestihlo. Proto je nutné rekonstrukci provádět i nyní za provozu. Město nemá k dispozici náhradní prostory, kam bychom mohli děti alternativně umístit a budovu pak v klidu opravit,“ prohlásila náměstkyně pardubického primátora.
„Například v případě ohrazenické školy jde o kompletní rekonstrukci kuchyně. Chápu rodiče, že s tím mají potíže, ale tam to nelze nijak jinak technicky vyřešit,“ doplnila Štěpánka Fraňková.
„Na učitelky i ředitelky škol je vyvíjen obrovský tlak, proto je důležitá dobrá vůle rodičů. Stavební firmy se snaží dodržovat harmonogram prací podle dohody s vedením školy, ale samozřejmě ne vždy to jde k spokojenosti všech stran,“ uzavřela náměstkyně pardubického primátora.