„Pomohla mi k tomu náhoda. Jsem zařazena v běžecké lize RunCzech a startovné na pekingský Beijing Marathon jsem vyhrála, byla jsem vylosována," vypravuje 44letá běžkyně ze Srchu.

K pohybu má Jana Horáková blízko odjakživa, má ráda horskou turistiku a už deset let vede hodiny spinningu (jízdy na upraveném rotopedu).

„Ale k běhání jsem se dostala teprve před čtyřmi lety. Mám velkou podporu od manžela, který sám byl v mládí atlet – běhal krátké tratě," svěřuje se Jana Horáková.

Do Pekingu, kde by na ni v tuto roční dobu mělo čekat příjemné počasí s teplotou vzduchu od 15 do 25 °C a jasnou oblohou, odlétá ve čtvrtek příští týden. Na start vyhlášeného závodu, kde má rezervované privilegované místo v čele mnohatisícového davu, se postaví v neděli.

„Vše bylo velice rychlé. Málem jsem nestihla ani zajistit si vízum, natož abych mohla speciálně na tento maraton natrénovat," podotýká Jana Horáková, která má za sebou zatím jen jeden závod o délce 42 kilometrů, a to pražský maraton z letošního 1. května. Absolvovala ho s časem 3 hodiny 57 minut.

„To byl i můj cíl, dostat se pod čtyři hodiny. Snad se mi to podaří i v Pekingu," věří žena, která je zvyklá běhat každý den. Do Pekingu s sebou bere devatenáctiletou dceru, tu mladší, dvanáctiletou, nechá fandit z domova.
Speciální životosprávu Jana Horáková nedodržuje, ale za dobu, co běhá, si už našla svou cestu. Od půlmaratonu výše už je potřeba na výživu myslet.

„Osvědčilo se mi týden před závodem omezit tučná jídla, zvýšit příjem tekutin a úplně se vyvarovat alkoholu. Jako jídlo před startem mi nejvíc vyhovuje ovesná kaše," dodává Jana Horáková.
Ženský rekord slavného pekingského maratonu jsou dvě hodiny a 19 minut.

Pavlína Roztočilová