Dubany se v písemných pramenech poprvé objevují 16. října 1347 v listině, kterou vratislavský biskup Břetislav rozděloval majetek mezi nedávno založeným litomyšlským biskupstvím a tamní kapitulou. Jako příslušník litomyšlské kapituly je zmíněn i kněz Johannes de Duban.

Dnes mají Dubany 270 obyvatel. Společenský život je v obci bohatý, konají se zde plesy, zábavy, akce pro děti i seniory. Letos se v Dubanech uskutečnil také druhý ročník pěstitelského koštu vín, pálenek a likérů.

„V Dubanech funguje pět spolků, a to hasiči, zahrádkáři, myslivci, rybáři a spolek, který se zabývá kulturou a sportem. Všechny spolky se aktivně podílí na životě v obci,“ řekla starostka Duban Iva Kučerová. Další zajímavosti z Duban na vás čekají v pátečních novinách.

O seriálu Jak jsme žili v ČeskoslovenskuUdálosti v letech 1918, 1938, 1948 či 1968 patří  k významným milníkům naší historie. Od vzniku republiky tomu bude v říjnu 2018 přesně 100 let. Seriál Jak jsme žili v Československu čtenářům prostřednictvím historických fotografií z let 1918 až 1992 připomene, jak žili a jak prožívali důležité mezníky obyvatelé v městech a obcích na Pardubicku. Seriál najdete každý pátek na stránkách Pardubického deníku.

Máte v archivu také zajímavé snímky z vaší obce? Napište nám na email pavlina.roztocilova@denik.cz