V současné době to však na těchto veřejných prostranstvích zatím vypadá ze všech stran jako na staveništi, což by se ale mělo už v dalším měsíci změnit. Do konce srpna by mělo být vše hotové.

Padesátá léta…

„Tyto vnitrobloky jsou ještě z padesátých let. Od té doby se vlastně nikdy nerekonstruovaly, proto jsou také už šedesát let zanedbané. Všechno zůstalo původní, všude bylo jen bláto,“ popsal situaci starosta Městského obvodu Pardubice V Jiří Hájek.

Na celou obnovu a regeneraci sídliště na Višňovce mezi ulicí Pichlovou a budovou Krajského ředitelství Policie ČR se uvolnilo kolem patnácti milionu korun, zatímco pro vnitroblok na Dukle za Letkou se počítá asi se sedmi miliony. Vše má na starosti Odbor majetkových investic. Cílem přestavby je hlavně zlepšit prostředí a zkvalitnit život na problémových sídlištích.

V podstatě by měla být konečná podoba těchto sídlišť ve stejném duchu jako v ostatních vnitroblocích. „Přestavba přinese upravené veřejné prostory sídlišť, nové chodníky, upravenou a nově vysazenou veřejnou zeleň. Důležité je, že se vybudují nová parkovací místa s navýšením o deset až patnáct procent. Parkování se tak zkulturní a především zlegalizuje. V současné době auta totiž stojí na hlíně nebo na trávě,“ uvedl Hájek.

Nové dětské hřiště

Dětská hřiště se však do těchto veřejných prostor neplánují, jejich počet je prý dostačující. „V budoucnu bychom chtěli ale usilovat, podle rozdělení dotací, o stavbě jednoho dětského hřiště v ulici Na Spravedlnosti proti azylovému domu. Děti nemají kam jít, nic takového tam není. Dětské hřiště by zde mohlo vnést trochu bezpečnosti. Realizace tohoto projeku je záležitostí asi jednoho roku,“ informoval starosta pardubické Dukly.

Městský obvod Pardubice V se chce zaměřit v dalších letech, kromě dětských hřišť a „plácků“ pro mládež, i na hřiště pro seniory. Na tomto speciálním hřišti by měly být k dispozici různé posilovací stroje. „Z jichých měst víme, že hřiště pro seniory měla úspěch,“ podotkl Hájek.

IPRIMu v příštím roce smlouva s pátým městským obvodem vyprší. Další vnitrobloky se potom budou muset rekonstruovat už za peníze města. Tyto dva vnitrobloky byly však nejvíce zanedbané.

„Myslím si, že toto dočasné nepohodlí se lidem určitě vrátí a občané budou spokojení,“ poznamenal Jiří Hájek.

Obnova školky

Dalším projektem pátého městského obvodu je revitalizace mateřské školky v ulici Teplého. Školku přestavuje a kompletně rozšiřuje Magistrát města Pardubice.

Zásadně se rekonstruuje, a to zbouráním různých příček, i demoličními pracemi. Dětem přibude i velký sál v prvním patře.

„Budova měla velké problémy se statikou stropů, proto i ty se musely udělat nové. Tato mateřská školka by měla být zprovozněná do začátku školního roku. Jako stavař mám však určité obavy ohledně dodržení termínu, ale uvidíme,“ dodal na závěr Jiří Hájek. (lcs)