Rada města tak hledá další možnosti, jak stavbu sportovního areálu uskutečnit. Prvním krokem má být alespoň oprava stávající basketbalové haly, realizace by mohla začít v roce 2024.

V osmihektarovém areálu mají být vybudovány atletická hala s oválem a kapacitou hlediště minimálně pět set míst, multifunkční sportovní hala pro více než dva a půl tisíce diváků, gymnastická tělocvična, sály pro úpolové sporty, posilovna, vnitřní běžecký okruh; nafukovací hala by měla být přestavěna na halu pro míčové sporty a chybět by v areálu nemělo ani nové zázemí pro venkovní atletické hřiště.

Vzhledem k dosavadnímu vývoji cen je podle radnice nemožné nyní projekt celý realizovat.

Cena totiž převyšuje možnosti města. Přestože se jeho vedení i projektanti snažili najít úspory, nebyli úspěšní. Původní výdaje vzrostly tak, že by město zaplatilo téměř miliardu korun.

„Nic nevzdáváme, naopak, chceme být perfektně projekčně připraveni ve více variantách. Dukla sportovní je z pohledu priorit pardubických sportů jednoznačně číslo jedna,“ zdůraznil náměstek primátora pro sport Jakub Rychtecký.

Psali jsme před dvěma roky:

Projekt DUKLA SPORTOVNÍ
Dukla sportovní počítá s halou pro 3700 lidí, ale třeba i s restaurací

Město na projektu pracuje od roku 2016, veřejnosti ho architekti představili v roce 2018. V osmihektarovém areálu mají být vybudovány atletická hala s oválem a kapacitou hlediště minimálně pět set míst, multifunkční sportovní hala pro více než dva a půl tisíce diváků, gymnastická tělocvična, sály pro úpolové sporty, posilovna, vnitřní běžecký okruh; nafukovací hala by měla být přestavěna na halu pro míčové sporty a chybět by v areálu nemělo ani nové zázemí pro venkovní atletické hřiště.

Kompletní plánek areálu najdete na konci článku

Město chce být připravené na státní dotace. „Na první etapu, to znamená výstavbu atletické haly, rekonstrukci stávající basketbalové haly, výstavbu dvorany a srdce projektu, komunikace a parkoviště, máme platné stavební povolení. Možné dotační příležitosti by mohly být podle našich informací otevřeny nejdříve v roce 2024,“ doplnil Rychtecký s tím, že aktuálně se podpora ze strany vlády prakticky zastavila.

Pardubice pokračují s přípravou projektu Dukla sportovní, a to i navzdory růstu cen na stavebním trhu.Pardubice pokračují s přípravou projektu Dukla sportovní, a to i navzdory růstu cen na stavebním trhu.Zdroj: Město Pardubice

Radní chtějí hledat i další finanční zdroje. Radnice se nyní soustředí na opravu basketbalové haly, která je v současnosti ve špatném technickém stavu. Její rekonstrukce má být prvním krokem celého projektu.

„Multifunkční hala pro sálové sporty, která se může jevit pro soukromé investory jako nejzajímavější, nechybí jenom basketbalu, ale také florbalu, házené a dalším sportům v Pardubicích. Říkáme si proto o úkol v zastupitelstvu, kdy chceme připravit zadání zpracování odborné analýzy,“ okomentoval jedno z usnesení k projektu Rychtecký.

Spolu se zahájením stavby terminálu B se městu podařilo vyřešit otázku spojenou s provozem stávajícího autobusového nádraží ležícího na pozemcích společnosti Redstone House.
Autobusové nádraží bude fungovat do té doby, než se postaví terminál B

Podle primátora Martina Charváta je to jedna z cest, kterou je třeba prověřit a reálně se přiblížit k realizaci i další etapy. Město chce využít partnerství veřejného a soukromého sektoru (PPP).

„Na multifunkční halu máme již hotovou a platnou dokumentaci pro územní rozhodnutí, pro potenciální investory a veřejnou soutěž s využitím formy PPP projektu a například metody design and build je to skvěle odpracovaný a připravený podklad. Nechceme už spoléhat na sliby státu,“ objasnil další kroky Charvát.

Pomoc od basketbalu

S možnou pomocí přichází i činovníci basketbalu.

Investice do sportu

Pardubice v současné době investují do kompletní rekonstrukce letního stadionu. Za nový fotbalový stadion pro 4 600 fanoušků Pardubice zaplatí zhruba 400 milionů korun. Hotovo má být 9. ledna 2023.

V Pardubicích se nyní také rozvířila debata o nové multifunkční hale, kterou chce ve městě postavit majitel hokejového Dynama Petr Dědek. Supermoderní hokejová aréna má podle jeho plánů vyrůst u dostihového závodiště a vejít se do ní má asi 15 tisíc diváků.

„Za akcionáře BK Pardubice deklarujeme, že jsme připraveni se investičně podílet na výstavbě multifunkční haly, jejíž celková cena je dle stávajícího zadání odhadnutá přibližně na částku 750 milionů bez DPH, “ sdělil předseda představenstva BK Pardubice Pavel Stara.

Celý areál má poskytnout zázemí více než třem tisícům sportujících dětí, 16 klubům, ale také mezinárodním sportovním eventům reprezentační úrovně. Město v posledních letech už investovalo do areálu několik desítek milionů korun, stadion má nové všechny tartanové plochy, investovalo se i do střechy a zázemí atletické tribuny, letos také prochází kompletní rekonstrukcí trávník na hlavní ploše.

V souvislosti s využitím Dukly sportovní má město podepsané memorandum o spolupráci s Českým atletickým svazem, Českou basketbalovou federací, Českým florbalem, volejbalem, házenou, Českou gymnastickou federací i olympijským výborem. Projekt má zároveň otevřít sportoviště veřejnosti.

Pardubice pokračují s přípravou projektu Dukla sportovní, a to i navzdory růstu cen na stavebním trhu.Pardubice pokračují s přípravou projektu Dukla sportovní, a to i navzdory růstu cen na stavebním trhu.Zdroj: Město Pardubice