Pro část pardubických filharmoniků se stal dočasným domovem Dům kultury Dukla. Tam zkouší v době, kdy jejich domácí scéna, tedy pardubický Dům hudby, prochází rozsáhlou rekonstrukcí. Pro své posluchače pak hrají buď v aule pardubické univerzity či v Ideonu. Ne všichni ale museli svá pracoviště vyklidit.

Zpátky doma

„Management filharmonie zůstává i přes probíhající stavební práce v Domě hudby a pracuje odsud,“ uvedla mluvčí pardubických filharmoniků Tereza Břízová. První koncert by se měl v opravené budově uskutečnit v březnu příštího roku.

Tento termín má v kalendáři i hejtmanství. „Ve společenské části Domu hudby skončíme veškeré úpravy včetně zateplení do konce ledna 2020,“ řekl náměstek hejtmana Roman Línek.

Návrat Komorní filharmonie by měl odstartovat 15. března koncert pro děti a rodiče Strašidla v hudbě. Abonenti se pak tónů v novém prostředí dočkají v pondělí 25. března v rámci koncertu s příznačným názvem Zpátky doma. Při něm pod dirigentskou taktovkou Stanislava Vavřínka, zazní hudba Felixe Mendelssohna-Bartholdyho a Petra Iljiče Čajkovského.

Než se tak stane, je Dům hudby zatím pod taktovkou dvou skupin dělníků, kteří se zde v posledních týdnech sešli při dvou původně nezávislých investičních akcích – jednou je úspora energie s výměnou oken a dveří v celém objektu a druhou rekonstrukce interiérů ve společenské a vstupní části objektu.

Spojení má výhody

Podle investora, kterým je Pardubický kraj, má toto spojení svoje výhody. „Rádi bychom měli všechny bourací práce ve společenské a vstupní části hotové o prázdninách, kdy tu není žádný provoz,“ poznamenal Línek.

Na rekonstrukci společenské části, která vyjde na 56 milionů korun, dohlíží z pohledu majitele autorských práv také architekt Jan Třeštík, který ji v 80. letech vyprojektoval pro tehdejší sídlo okresního výboru Komunistické strany Československa. Stavební práce ve vstupní části konzervatoře a na zateplení jednotlivých pater budovy budou pokračovat za provozu až do příštího léta. "„Studenti konzervatoře a Základní umělecké školy Havlíčkova budou mít příští rok částečně ovlivněný pokračující stavbou,“ konstatoval radní pro školství Bohumil Bernášek, zároveň ale dodal: „Komu doma vyměňovali okna, ví, že to netrvá dlouho. Je k tomu ale zapotřebí vše, co nejde odnést z místnosti, dobře zabalit. To může být třeba u drahých klavírů v místních učebnách o něco složitější.“ Zateplení celé budovy potrvá do srpna příštího roku, polovinu z jeho 30 milionové ceny hradí Evropská unie, zbytek Pardubický kraj.