„Strážníky o pomoc požádala obsluha rychlého občerstvení v Palackého ulici, kde se měla objevit starší a silně zmatená žena. Naše hlídka zjistila, že osmašedesátiletá seniorka není schopna srozumitelné komunikace a nemá ponětí, kde se nachází a ani o okolním dění. Naštěstí se povedlo zkontaktovat rodinu ženy, která strážníkům nejen potvrdila, že už ji skutečně postrádají a hledají, ale také vysvětlili, že paní bohužel trpí mozkovou poruchou," uvedla mluvčí pardubické městské policie Lenka Uskobová.

Strážníci se také od rodiny dověděli, jak se žena do Pardubic dostala. Nebylo to zrovna za rohem, dotyčná totiž přicestovala až z Polska.

„Do Česka přicestovala vlakem. Chtěla jet do České Lípy, kde měla v úmyslu navštívit hrob svého zemřelého manžela. Bohužel si nevzala důležité léky, které pravidelně užívá na zmírnění projevů svého zdravotního stavu. To vedlo k tomu, že žena místo v Ústí nad Orlicí vystoupila v Pardubicích a její nemoc ji už ne᠆umožnila požádat o pomoc," popsala Lenka Uskobová.

Strážníci se se záchrannou službou dohodli s rodinnými příslušníky, že ženu převezou do nemocnice, kde bude pod dohledem do doby, než si pro ni její příbuzní dojedou.