Konec října a začátek listopadu je zasvěcen vzpomínkám na ty, kdo nám byli blízcí a již nejsou mezi námi. Památka zesnulých, lidově řečeno dušičky, připadá tentokrát na pondělí. Včerejší státní svátek řada lidí využila k návštěvě hrobů. Většinu z nich již dnes zdobí kytice a věnce, v lampách hoří svíčky.

Lila barva také na pietních věncích

„Drtivá většina zákazníků se při výběru výzdoby na hrob drží tradičních barev, bílé, zelené a podzimních tónů. Občas se objeví červená," popsala aranžérka Jitka Tesková, která vyrábí dušičkové dekorace na přání. Cena se pohybuje obvykle od dvou set do pěti set korun za věnec, kytici či koš, ale v nabídce má i malé, jednoduché věnečky kolem jednoho sta korun. Podle jejích slov je škoda, že lidé nejsou při volbě barev odvážnější. „I dušičková výzdoba má své módní trendy, teď je to například světle fialová, takzvaná lila, která se mně osobně ve vazbách velice líbí," uvedla aranžérka.

Někteří lidé si výzdobu vyrábí sami. A není to jen z úsporných důvodů. „Vytvoříme si věnce podle našeho vkusu a při práci můžeme příjemně zavzpomínat na ty, pro které jsou určeny," popsala Lída Jelínková z Mikulovic.
Věnce vyrábí ze slaměného korpusu, který omotává chvojím. Zdobí je nejčastěji lakovanými šiškami, slaměnkami a staticí. Velmi efektně působí také trsy jeřabin.

Profesionální floristé varují domácí kutily před zdobením umělohmotnými květinami, zejména křiklavých barev. Na dušičkové věnce se příliš nehodí ani stuhy vázané do mašlí nebo například červeno-zlaté kombinace, které máme spojeny spíše s adventem. Ale na druhou stranu, nejdůležitější je to, že obětujete čas a vynaložíte úsilí, abyste zesnulému vyrobili výzdobu „na míru" – třeba i s ohledem na to, které květiny a barvy měl za života rád.

Služby města Pardubic, které provozují centrální pardubický hřbitov a další hřbitovy o celkové rozloze devět hektarů, se na Památku zesnulých pečlivě připravují.

„Probíhá intenzivní úklid všech prostranství a počítá se s prodloužením otevírací doby centrálního hřbitova," přiblížila mluvčí Služeb města Pardubic Světlana Pozníková.

Po dobu dušičkového času, od soboty do pondělí, bude centrální hřbitov otevřen od sedmi do dvaceti hodin.

Příjemně překvapeni byli občané, kteří včera zatoužili spojit návštěvu rodinného hrobu s vyřízením administrativních záležitostí, například s ošetřením nájemních smluv. Správa hřbitova pro ně byla otevřena i ve svátek.

„Řada lidí přijíždí z velké dálky, anebo jsou hodně zaneprázdněni a nemají na tyto záležitosti jindy čas. Otevření správy hřbitovů v tento svátek se nám osvědčilo," řekla Světlana Pozníková.

Na hroby dohlíží strážníci

O dušičkách budou hřbitovy pod zvýšeným dohledem Městské policie Pardubice. V této době hrozí krádeže výzdoby z hrobů, ale také osobních věcí návštěvníků. „V souvislosti s tím upozorňujeme návštěvníky, aby byli velice obezřetní a svoje osobní věci měli pod neustálým dohledem a nedávali tak svým důvěřivým chováním impuls k případným krádežím," dodala Světlana Pozníková.