Svátek pochází už z dob Keltů, kteří na přelomu října a listopadu oslavovali konec léta a věřili, že právě v tyto dny se vracejí na svět duše zemřelých. Pozdější datum připadající na den po svátku Všech svatých zavedli křesťané, kteří se původní pohanské zvyky a tradice snažili vymýtit.

Na konci října někteří lidé slaví kromě tradičních českých Dušiček také původně keltský svátek Halloween, dnes zpopularizovaný hlavně v anglosaských zemích.

Pardubičtí strážníci také upozorňují na to, že tašky u hrobů či osobní věci ve vozidlech a chvilka nepozornosti jsou velkým lákadlem pro zloděje.

Jízdní policie

Nejen z důvodu vyšších cen dekorací varují každoročně policisté i správci hřbitovů před zloději. Hodně lidí pak na hřbitovy přijíždí autem a parkovací místa v okolí jsou plná.

Otevírací doba hřbitovů v době Dušiček

Centrální hřbitov v Pardubicích 
1. a 2. listopad 7:00 - 20:00 

Hřbitov v Přelouči
1. až 3. listopadu 8:00 - 20:00

Nebezpečí tak nehrozí pouze věncům na hrobech, ale také cennostem v autech na parkovištích u hřbitovů. Výjimkou nejsou ani odložené kabelky nepozorných pozůstalých. Pardubické hřbitovy tak budou v období Dušiček hlídat i strážníci na koních.

„Kromě posílení hlídek jde i o preventivní činnost. Když si strážníci všimnou, že je někde například odložená taška, tak toho konkrétního majitele upozorní na to, že je to příležitost pro zloděje,“ řekla mluvčí Městské policie Pardubice Lucie Klementová s tím, že v období dušiček městská policie posilují hlídky.

Mohlo vy vás zajímat: Hejtman Netolický: Nemocnice v nejhorší krizi za 12 let. Chci řešení od ministra

Kvůli úpravám v areálu Pardubické nemocnice ubydou na podzim další parkovací místa. | Video: Remešová Nikola