Starokladrubské bělouše využívá dánský dvůr pro své ceremonie od roku 1994. „Dánové chtějí, aby měl kůň střední rámec, aby nebyl velký ani malý. Vybírají si ty nejhezčí koně, kteří nemají exteriérové vady. Velká priorita je, aby byli v dospělosti sněhově bílí," řekl ředitel hřebčína Jiří Machek. Oba koně jsou učenliví a klidní, což je i podmínkou, aby se nebáli městského provozu v Kodani.

Vedoucí výcviku kladrubského hřebčína Jiří Nesvačil pro dánský dvůr připravoval již osm koní. „Vraceli nám jen jednoho, bál se aut. U mladých koní se to nedá nikdy stoprocentně odhadnout, i když máme s výcvikem zkušenosti. Dánové si pak vybrali jiného," řekl Jiří Nesvačil.

Oba koně ještě nemají bělostnou barvu. Vybělí v dospělosti mezi sedmým a osmým rokem. Jejich výcvik je stejný jako u ostatních koní, trvá zpravidla necelý rok. Koně se začínají učit ve třech letech. Musejí si zvyknout, že se jim nasazuje uzdečka, sedlo, postroje. Učí se jezdit s jezdcem a táhnout spřežení.

Loni si Dánové odvezli dva hřebce, letos to budou Aldea a Raggira. Celkem tak v Dánsku bude již 13 starokladrubských běloušů.

Jak taková královská jízda vypadá, budou moci obyvatelé Pardubic spatřit na prezentační jízdě starokladrubských koní, která projede 27. května centrem města. Dánská královna Margrethe II. na tuto akci půjčí svůj kočár a bílé šestispřeží koní. Spanilou jízdou koní přes pardubickou třídu Míru na Pernštýnské náměstí chce hřebčín upozornit na Den starokladrubského koně, který se koná v hřebčíně o den později. Královské koně i originální postroje přiveze pětičlenný tým z Dánska, který se také o vše postará.

(čtk, dub)