Petici podepsalo více než dvacet tisíc občanů z celé České republiky.
V roce 2014 byl schválen nový územní plán obce Ráby, který značně zmenšil plochu určenou pro podnikání a občanskou vybavenost na pozemcích uvnitř oploceného areálu Lovčího zámečku. Hlavní plocha se „scvrkla“ na čtvrtinu původní výměry ve prospěch specifické plochy zeleně pro biocentrum jde o pozemky určené k plnění funkcí lesa.
„To vše se děje uvnitř dlouhodobě oploceného areálu, který není veřejným prostranstvím, má povahu zastaveného stavebního pozemku dle stavebního zákona, a tak nemůže být lesem. Lesní zákon také zakazuje využívání lesních pozemků jako živnostenské provozovny k podnikání,“ upřesnil před časem Luděk Šorm. Dodal, že pokud má dál podnikat, potřebuje velkou provozovnu a vybírat peníze od velkého množství lidí, protože funguje bez dotací.
Takzvaná Perníková chaloupka a zážitkové Muzeum perníku funguje v loveckém letohrádku, který nechal postavit baron Richard Drasche z Wartinbergu v roce 1882. Ve 20. století zde byl umístěn Ústav pro mentálně postižené, který se později přesunul do nové budovy v Rábech. Na Perníkovou chaloupku se zámeček proměnil po roce 2003, letos zdejší Muzeum perníku a pohádek vstoupilo do své 14. sezony.
ME ve fotbale 2024:
Vše o české reprezentaci, zápasy, výsledky i zprávy ze světa fanouškůDvacet tisíc podpisů za Perníkovou chaloupku
Ráby – V úterý předá provozovatel Perníkové chaloupky Luděk Šorm na obecní úřad petici na záchranu Perníkové chaloupky s žádostí, aby zastupitelstvo obce Ráby využilo svoji pravomoc a pomohlo zrušit část nového územního plánu Ráby v areálu takzvaného Lovčího zámečku, kde sídlí i chaloupka a který podle územního plánu z roku 2014 spadá mezi lesní prostory, což nepřeje dalšímu podnikání.
Ilustrační foto
|
Foto: DENÍK/Jiří Sejkora