Od začátku roku prošlo branami pardubického letiště přes 71 tisíc cestujících. Turisté mířili do Řecka nebo Španělska, nejčastěji ale letadla odlétala do Bulharska, kam přes léto mířily hned čtyři spoje týdně. Vůbec poprvé se z východních Čech mohli lidé vypravit také do Egypta a Tuniska.

„Létám pravidelně, je to příjemné letiště. Navíc se mi líbí parkování zdarma. Je to pro nás výhodné,“ řekla Vlasta Hušková, která z pardubického letiště na dovolenou k moři letěla už poněkolikáté.

Čísla letišti zvedají především charterové lety. Oproti roku 2021, kdy se v dovolenkové sezoně létalo pouze do Burgasu v Bulharsku, se zvýšil počet cestujících čtyřnásobně. „Je to skvělý pocit zažít terminál plný cestujících, kteří se těší na dovolenou a nemusí cestovat z jiných letišť. Také je skvělé, že díky spolupráci s cestovními kancelářemi stále více lidí objevuje destinace, které se z Pardubic nikdy nelétaly,“ řekl před koncem letní sezony ředitel letiště Ivan Čech.

Prázdniny jsou v plném proudu, dny dlouhých večerů, nevšedních zážitků, odpočinku a dovolených. Také pardubické letiště je v plném provozu, cestující z něho mohou odcestovat do několika zajímavých destinací v zemích EU i mimo ni
Ruší se lety, chybí zaměstnanci. Jen pardubické letiště zatím problémy nehlásí

16 letů týdně do 12 letovisek

Nově si cestující přímo z Pardubic budou moci zaletět na Mallorcu, Korfu, Krétu, do Turecka, Tuniska i Černé Hory. Zůstává i oblíbené Bulharsko a Egypt.

Počet cestujících

Před dvěma lety letiště odbavilo přes 34 tisíc lidí. Loni už to bylo přes 80 tisíc cestujících, letos z Pardubic každý týden odletělo osm charterových letů.

Vrcholem byl rok 2013, kdy letištěm prošlo přes 184 tisíc cestujících.

„V létě jsme létali osm charterových letů týdně do sedmi destinací a obsazenost těchto letů byla vysoko nad 90 procent. Na léto 2023 počet letů dokonce zdvojnásobíme a budeme létat 16 letů týdně do 12 destinací,“ prozradil Jiří Jelínek, který má na starosti cestovní kancelář Der Touristik ve střední a východní Evropě.

Cestovní kanceláře, které s letištěm Pardubice spolupracují, očekávají, že by se počet cestujících v příštích letech měl ještě navýšit.

„Prohlubujeme spolupráci, díky které budeme operovat další zajímavé destinace z našeho letiště. Pracujeme i na vylepšení našich služeb tak, aby se cestující cítili jako na rodinném letišti,“ dodala manažerka rozvoje marketingu letiště Mária Ministrová s tím, že kromě charterových letů letiště připravuje také rozšíření pravidelných linek.

Pardubické letiště.
FOTO: Podívejte se do zákulisí pardubického letiště, kam se nedostane každý

Pomáhá kraj i město

Společnost East Bohemian Airport, která provozuje civilní část pardubického letiště, vlastní město Pardubice a Pardubický kraj. Oba akcionáři musí provoz v posledních letech dotovat. Letiště totiž i nadále vykazuje ztráty, přestože se oproti roku 2020 deficit výrazně snížil.

Podle vedení letiště je počet odbavených cestujících slušný, výsledné číslo letošní dovolenkové sezony se bude blížit loňským počtům, kdy regionálním letištěm prošlo přes 80 tisíc pasažérů.

Výsledky hospodaření letiště by měly být letos lepší než loni, kdy provoz výrazně ovlivnila koronavirová pandemie. Nemožnost cestovat přivedla společnost East Bohemian Airport do ztráty kolem 27 milionů korun.

Přestože letos situaci ovlivňuje válka na Ukrajině, hned čtyři z pěti pravidelných linek plánovaných na letní sezonu mířily právě do ukrajinských měst. Oblíbené spoje do Kyjeva nebo Lvova jsou momentálně pozastaveny na neurčito.

Jediným problémem nebyli sousedé, ale sama oznamovatelka. Ilustrační foto
Za životní neštěstí ženy z Pardubic dříve mohli Romové, dnes Ukrajinci

„Situace v letectví není dobrá, loni ji ovlivňoval covid, letos zase válka. Lety Wizz Airu na Ukrajinu byly pozastaveny. Všichni si přejeme, aby válka skončila co nejdříve, dopravce je připraven lety obnovit ihned, jakmile to bude možné,“ řekl Čech s tím, že s ohledem na situaci na Ukrajině přišlo letiště o čtyři až pět desítek tisíc cestujících.

Nejoblíbenějšími tak zůstávají pravidelné lety do španělského Alicante a charterové lety s cestovními kancelářemi. Další plánované novinky vedení letiště nezveřejnilo. „S leteckými dopravci aktivně jednáme. Věříme, že brzy budeme moci zveřejnit další novinky,“ sdělilo Letiště Pardubice.