Únorové abonentní koncerty Komorní filharmonie Pardubice budou věnované nejvýznamnějším českým skladatelům - Antonínu Dvořákovi, Bedřichu Smetanovi a Leoši Janáčkovi. Na koncertech 12. a 14. února v Sukově síni Domu hudby v Pardubicích ale nezazní jejich nejznámější díla. Posluchači uslyší mistrovské skladby, které však zůstaly ve stínu slavnějších děl. Spolu s Komorní filharmonií Pardubice je představí klavírní sólista Jan Jiraský, který studoval klavírní hru na pardubické konzervatoři a brněnské JAMU. Dirigovat bude Marko Ivanović.

Během koncertů zazní Janáčkovo Capriccio pro klavír levou rukou a dechový soubor a Concertino pro klavír a komorní soubor. Tyto dva malé klavírní koncerty psal Leoš Janáček v modernistickém duchu tehdejší první republiky. Za vznikem Capriccia stojí navíc velmi osobní příběh. Janáčka totiž oslovil válečný veterán Otakar Hollmann, který se nechtěl vzdát klavírní dráhy ani po ztrátě pravé ruky. Janáček jeho žádost sice nejprve odmítl, nakonec ale v roce 1926 složil skladbu, o které sám prohlásil: „Je to rozmarné, samé naschvály a vtipy.“ Řadu nástrojů žene Janáček do extrémních poloh nebo neobvykle spojuje v těsných harmoniích.

Připravuje se oprava Wonkova mostu.
Wonkův most se dočká změn: odbočovací pruh, místo pro trolejbusy i cyklopruhy

Na programu je také Smetanovo Scherzo z Triumfální symfonie. Třetí věta díla, které Bedřich Smetana napsal v letech 1853-1854 k oslavě sňatku Františka Josefa I. „Na závěr zazní Dvořákova Suita A dur op. 98b. Ta je skvělou ukázkou vnímání nových podnětů, které Antonínu Dvořákovi přinášela Amerika," přiblížila tisková mluvčí Komorní filharmonie Pardubice Milena Potůčková. Za americké je považováno úvodní pentatonické téma 1. věty, opakování jednoduchých rytmických modelů. Monotónní vyťukávání tónů na stejné výšce někomu zní jako indiánské tance, synkopy a tečkované rytmy zase odkazují k černošským spirituálům.

Klavírista Jan Jiraský i dirigent Marko Ivanović pořádají vždy před vystoupením besedu, která je pro návštěvníky koncertu přístupná zdarma. Koncerty se uskuteční v pondělí 12. února a ve středu 14. února v Sukově síni od 19 hodin, beseda začíná oba dny v 18 hodin v Malém sále Domu hudby. Vstupenka na koncert můžete zakoupit ZDE.

(S využitím tiskové zprávy) 

Mohlo by vás zajímat: Národní hřebčín má první letošní hříbě. Klisnička dostala jméno Pariota

Zdroj: Romana Netolická