„Uplynulá sezona byla nejnáročnější za posledních deset až patnáct let. V lednu jsme pracovali s plánovaným objemem reklamního plnění, také jsme počítali s prodejem práv na útočníka Michaela Špačka do NHL za 5,7 milionu korun. K tomu došlo až v tomto účetním období. Částečně se pracovalo i s odchodem dalšího hráče. Navíc baráž byla velmi nákladná,“ vysvětlil vedoucí odboru rozvoje a strategie pardubického magistrátu Miroslav Čada.

Do další sezony proto chce radnice jít se stabilizačním plánem. „Na jeho základě počítáme s tím, že na konci sezony budeme mít zisk 6 milionů korun,“ uvedl pardubický primátor Martin Charvát (ANO).

Opoziční politici ovšem vidí ve stabilizačním plánu několik zásadních problémů. Vadí jim například fakt, že by měl být základní kapitál klubu navýšen o pět milionů korun z městského rozpočtu. „Také nám vadí návrh zvýšit o dva miliony korun dotaci na mládež. Tento návrh nepodporuje ani komise pro sport. Dotace by nesplňovala pravidla, která jsme si nastavili pro podporu mládežnického sportu,“ uvedl lídr pardubické ODS a šéf kontrolního výboru Karel Haas.

„Navýšení dotace o 2 miliony korun pro mládež je vzhledem k minulým letem přiměřené,“ kontroval Čada.

Ke zlepšení finanční situace klubu by podle radnice mělo vést také požadované snížení nájemného v Tipsport areně, kterou vlastní městská akciovka Rozvojový fond Pardubice.

„Ve zprávě se argumentuje tím, že na čtyřech okolních ledových plochách se platí za pronájem méně. Kromě Hradce Králové jsou tam ovšem uvedeny absolutně nerelevantní ledové plochy v Chrudimi, Hlinsku a Kolíně,“ poznamenal Haas.

Hospodářský výsledek předešlé sezony mohl leckoho vyděsit. Ještě v lednu totiž primátor města Martin Charvát tvrdil, že ztráta bude minimální. „Výhled se pohybuje v rozmezí plus jeden až mínus dva miliony korun,“ řekl tehdy Charvát.

Podle zastupitele za ODS Petra Klimpla se však už začátkem roku v kuloárech šířilo, že se ztráta bude pohybovat spíš kolem 15 milionů korun. „Návrh vedení města není řešením do budoucnosti. Navíc je v něm naznačeno, že další finanční požadavky ze strany klubu přijdou v září,“ sdělil Klimpl.

PATOVÁ SITUACE

„Stalo se přesně to, čeho jsme se báli. Zástupci klubu nás přitom v lednu ujišťovali o relevanci čísel. Nyní jsme jako majitelé klubu v patové situaci. Hrozí nám, že budeme muset na klub uvalit konkurz, nebo do něj budeme pod tlakem pumpovat peníze,“ řekl František Brendl (Pardubáci).

Kritiku za stabilizační plán ale vedení města schytalo i z vlastních řad hnutí ANO. „Dostal jsem materiál teprve včera. Přijde mi neslušné, abych na to neměl dost času. Nevím, jaká je organizační struktura klubu, jaké tam jsou platy, co se změnilo od doby, co jsme to koupili,“ řekl Václav Shejbal.
K němu se přidal i Jan Linhart (Patrioti Pardubic). „Původně jsem chtěl, aby byl tento bod stažen, protože jsme neměli dost času ho prostudovat. Je tak špatný, že ho musíme tady projednat, aby to věděla veřejnost,“ řekl Linhart.

Záměr přípravy stabilizačního plánu však nakonec byl schválen výraznou většinou.