Elektrárna ve Chvaleticích vypouští do ovzduší více škodlivých látek, než povolují nové evropské limity, které platí od srpna 2021. Majitel elektrárny, miliardář Pavel Tykač podal žádost o výjimku z limitů oxidu dusíku a rtuti, tu se mu ale získat nepodařilo. Nyní byl pomyslný míč na straně Krajského úřadu Pardubického kraje, který má být tím, kdo se postará o to, aby elektrárna limity dodržovala. Platnou výjimku nemá elektrárna od konce června minulého roku.

Elektrárna Chvaletice je jedním z největších výrobců elektřiny v ČR.
Hrozí elektrárně Chvaletice odstávka? Soud stále řeší spor o emisní výjimku

V pondělí ale toto klíčové rozhodnutí odložil. „Krajský úřad Pardubického kraje vydal v pondělí 27. února usnesení o přerušení řízení o změně integrovaného povolení pro provoz Elektrárny Chvaletice. Úřad v souladu se snahou o hospodárnost vedeného řízení přerušil řízení o stanovení limitů podle BAT na přiměřeně dlouhou dobu, během které lze předpokládat, že ministerstvo životního prostředí znovu rozhodne o výjimce z BAT,“ uvedl mluvčí Pardubického kraje Dominik Barták pro iDnes.cz

Nyní se tak čeká buď na rozhodnutí minsterstva životního prostředí, případně Krajského soudu v Olomouci. Pokud rozhodnutí nepadne do konce dubna, bude se na úrovni kraje podle Bartáka v řízení pokračovat. 

Blokáda chvaletické elektrárny před třemi lety
Chvaletická elektrárna opět před soudem. Krajský soud v otázce výjimky chyboval

Podle ekologické organizace Greenpeace je tento postup nezákonný a "jedná se o kreativní způsob, jak se zbavit odpovědnosti," uvedl pro iDnes.cz tiskový mluvčí Greenpeace Lukáš Hrábek.