V návrhu smlouvy se elektrárny zavazují k tomu, že budou za dodávky uhlí platit předem. Czech Coal se má vyjádřit do 12. srpna.  Těžařská firma Czech Coal zastavila přísun uhlí do elektrárny 7. června, později na příkaz soudu dodávky obnovila.

„Návrh smlouvy řeší důvody, pro které Czech Coal odstoupil od smlouvy. Předložili jsme podepsaný návrh smlouvy na dodávky uhlí. Jednostranně jsme tak vyšli vstříc námitkám Czech Coal k původní smlouvě a v návrhu jsme se zavázali, že budeme platit za uhlí předem. Věříme, že tímto bude celá věc vyřešena," uvedl předseda dozorčí rady EOP Mirek Topolánek.

Návrh prý zváží

Společnost Czech Coal jednání se zástupci firmy EOP uvítala a předloženou smlouvu chce pečlivě nastudovat. „K návrhům, které nám předložili, přistupujeme s opatrností a pečlivě je zvážíme. Za důležité považuji, že vedení EOP přistoupilo na osobní jednání, které bude pokračovat," uvedl Luboš Pavlas ze společnosti Czech Coal.

Czech Coal vypověděla EOP smlouvu s odůvodněním, že jí elektrárna dluží zhruba půl miliardy korun. Elektrárna ale tvrdí, že má u těžaře přeplatek a že mu zřejmě jde o jiné věci. Soud předběžným opatřením 22. června rozhodl o tom, že společnost elektrárně bude dodávat uhlí do konce roku 2012. Czech Coal se ale chce odvolat a s dodávkami přestat, pokud soud odvolání uzná. Zatím ale uhlí dodávat musí. Naopak elektrárna se obrátila na Krajský soud v Ústí nad Labem s žalobou na plnění ze smlouvy o dodávkách uhlí a na náhradu  škody.

Nároků na náhradu škody je ale EOP připravena se vzdát, pokud Czech Coal podepíše předložený návrh smlouvy na dodávky uhlí.