Krajské město také už vybralo letošní vánoční dominantu Pernštýnského náměstí, magistrát zatím nesdělil, odkud strom pochází. Pardubice ožijí sváteční atmosférou tradičně na první adventní neděli, která připadá na 27. listopadu. Vánoční výzdobu budou pracovníci služeb města v ulicích instalovat v první polovině listopadu. Hlavní vánoční strom, který bude do Tří králů dominantou náměstí, letos dorazí o pár dní dříve. „Vánoční výzdoba bude letos stejná jako v předchozích letech. 11. listopadu se pak postaví na Pernštýnském náměstí vánoční strom,“ sdělila mluvčí magistrátu Nataša Hradní.

O vánoční atmosféru tak Pardubice nepřijdou. Město už má totiž pár let úspornější žárovky. „Služby města Pardubic v předešlých letech vyměnily všechny staré světelné prvky za moderní úsporné LED technologie,“ připomněla Hradní.

Takhle se rozzářil strom na Pernštýnském náměstí vloni

Stejné LED technologie město využívá na veřejném osvětlení. Tato technologie má podle služeb města do budoucna velký potenciál pro úsporu energie, firma předpokládá i značnou úsporu provozních nákladů. „Úsporná opatření v tuto chvíli nechystáme. Nahrává nám, že jsme dekorace průběžně obnovovali a nová LED svítidla mají výrazně nižší spotřebu," potvrdila mluvčí Služeb města Pardubic Klára Sýkorová.

Vánoční atmosféru v Pardubicích tradičně rozzáří na 110 tisíc LED světýlek. Každý rok pracovníci služeb instalují v ulicích i světelné vánoční motivy. Je jich okolo 95 a během adventu a Vánoc zdobí nejen Pernštýnské náměstí a třídu Míru, ale i další ulice v centru Pardubic i na sídlišti Polabiny. „Co se týče ceny, vánoční výzdoba je součástí smlouvy na provozování veřejného osvětlení,“ dodala mluvčí města.

Vloni přijel strom z Dašic

Do Pardubic doputoval letošní vánoční stromeček. Tentokrát dorazil z Dašic
Do Pardubic doputoval letošní vánoční stromeček. Tentokrát dorazil z Dašic

Na vánoční atmosféru se už pomalu chystá i pardubický zámek. Pro návštěvníky si připravil opět akci Sladké Vánoce. Netradiční jarmark, kde si lidé mohou zamlsat nebo třeba nakoupit vánoční dárky, zámek chystá na 3. prosince. „Příjemnou atmosféru blížících se Vánoc navodí stánky s vánočními ozdobami, dekoracemi či dobrotami na velkém nádvoří zámku, v Kaňkově a přednáškovém sále. Prodejci chystají tradiční i netradiční regionální produkty,“ pozvala návštěvníky mluvčí zámku Kateřina Procházková Skůpová. Město zatím svůj letošní adventní program nezveřejnilo.

Vánoční strom v Přelouči

Mezi první města, která už mají postavený vánoční strom, se zařadila Přelouč. Tamní Masarykovo náměstí zdobí od 31. října. „Tentokrát 8 metrů vysoký strom pro naše město věnoval Obecní úřad Semín. Slavnostní rozsvícení vánočního stromu a vánoční výzdoby v Přelouči se uskuteční první adventní neděli v 18 hodin,“ informovalo město na svých stránkách.
V pondělí 31. 10. 2022 se na Masarykově náměstí instaloval vánoční strom. Tentokrát 8 metrů vysoký strom pro Přelouč věnoval Obecní úřad Semín.V pondělí 31. 10. 2022 se na Masarykově náměstí instaloval vánoční strom. Tentokrát 8 metrů vysoký strom pro Přelouč věnoval Obecní úřad Semín.Zdroj: Město Přelouč