Multifunkční sál Sila v pardubických mlýnech přilákal ve čtvrtek 16. května zhruba devadesát diváků z odborné, ale i široké veřejnosti. Proběhla tu první talkshow Pro moderní Česko za účasti hostů meteoroložky Taťány Míkové, ekonoma ČEZu Pavla Řežábka či herce Hejlíka, na akci dorazil také ministr životního prostředí Petr Hladík.

„Měli bychom využít příležitostí, které má Česko v bezuhlíkové ekonomice. Jsme zemí průmyslovou a technologickou, například jsme jeden z největších výrobců tepelných čerpadel. Musíme si klást otázku ohledně budoucnosti českého byznysu a uchopit témata, která přináší Zelená modernizace, jako příležitost pro další růst české ekonomiky. Máme nyní k dispozici tisíc miliard korun a když je promyšleně investujeme do řešení, která nahradí spalování uhlí nebo ochrání českou krajinu, přinese to nám všem čistý vzduch, pracovní příležitosti i úspory, zajistí konkurenceschopnost a přírodě obnovu. Musíme to ale udělat zodpovědně, citlivě vůči domácnostem, pragmaticky, a hlavně ne populisticky,” říká ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Nedělní nebe na Pardubicku.
FOTO: Supercela na Pardubicku. Nejdřív nádhera na nebi, pak děsivá bouře

Provázení diskusí se chopil moderátor Michael Rozsypal a na řadu přišly například otázky týkající se života s elektromobilem či jaké to je mít doma solární elektrárnu. Dále pak do jaké míry se vlastně dokáže tato moderní technologie uplatnit a popřípadě využít v obraně spojené se změnami klimatu. Mnohým lidem se na talkshow dostalo například odpovědí k otázkám, co je možné udělat proto, aby mohli platit méně za potřebné energie a stát se nezávislejší na tržních cenách plynu i elektrické energie.

Nechyběla ani vysvětlení vztahující se k současnému nevyzpytatelnému počasí či jaké to je mít na střeše domu solární elektrárnu a zároveň splňovat podmínky ke klidnému a udržitelnému životu a respektu k přírodě. V debatě zaměřené na klimatické změny, projevy extrémního počasí, vlivu na naše prostředí a jiné se chopila slova také odbornice přes meteorologii klimatoložka Taťána Míková. „Ne že by nás to ohrožovalo na životě, to asi není tahle fáze, ale je pravda, že naše podmínky se budou prostě v budoucnu měnit. Vlastně už i kdybychom úplně dokázali přestat produkovat všechny skleníkové plyny, vlastně bychom nespálili žádná fosilní paliva, tak i tak ještě pár desítek let budeme žít s tím, co už jsme vyprodukovali. Samozřejmě bude to znamenat, že to naše klima se bude proměňovat a čeká nás možná právě to, o čem jsme mluvili na téhle diskusi, časté extrémy a časté střídání i suchých a deštivých period,“ Deníku sdělila meteoroložka a klimatoložka České televize Taťána Míková.

Pardubická jedenáctka Viléma, stejně jako loni, za přijatelných 69 korun (běžně v pardubických restauracích kolem 40 korun), deci vína ale už za 60 korun, půllitr perlivé či neperlivé vody za 49 korun. To jen pro úvod. Spoléhat se na to, že se tu i dobře
Pivo za 69, deci vína za 60 a drahé jídlo - to byl letošní Majáles v Pardubicích

Své zkušenosti s využíváním moderních technologií sdělil i známý herec, moderátor i autor projektu Gastromapa Lukáš Hejlík. „Líbí se mi je používat, protože je to věc, která je daná z přírody. Takže to beru jako takový dar, pokud jste možný ho přijímat. Ve chvíli, kdy opravdu třeba spotřebovávám doma energii z těch panelů je to kupodivu, když jsem to zapnul poprvéhodně hezký a příjemný pocit, máte trošku pocit, že jste na to tak jako nějak vyzráli.Samozřejmě má to svých spoustu dalších aspektů. Na začátku to není úplně levná investice,můžeme se neustále bavit o tom, jestli je návratná, ale ten dobrý pocit u toho v tomhle ohledu vždycky zůstává,“ prozradil herec Lukáš Hejlík.

„Zaplněný sál pardubických Automatických mlýnů dokazuje, že o témata udržitelnosti, energetické soběstačnosti, zelené modernizace nebo klimatické změny je mezi lidmi velký zájem a že občané Česka berou postupující změnu klimatu vážně, protože ji už pociťují na vlastní kůži. Zároveň je stále vidět, že se domácnosti zajímají o řešení, která jim pomohou zbavit se fosilních paliv i ochránit účty za energie. Solární panely na střeše, tepelná čerpadla či zateplené domy právě takovou cestou jsou, že právě na jejich půdorysu lze vést diskusi o proměně české energetiky bez strašení ze zelené dohody,“ říká Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky.

Magistrát města Pardubic pořádá prohlídky úkrytu civilní ochrany.
Zažít letecký nálet? Pardubice zpřístupní úkryt civilní ochrany

Zájem o úspory projevili i zastupitelé. V pátek 17. května na talkshow navázala konference s názvem Pro moderní Česko, které se zúčastnili zastupitelé měst a obcí. Debatovalo se společně s odborníky Státního fondu životního prostředí ČR, Svazu moderní energetiky i jeho členských organizací a partnerských společností o trendech a novinkách v úsporách energií, dále pak o renovacích, fotovoltaice či v dostupné finanční podpoře na daná opatření. Byla zmíněna i praxe zelené modernizace měst, firem a domácností.

„Příklady táhnou. Věřím, že konkrétní příklady využití finanční podpory z programu Nová zelená úsporám, Operačního programu Životní prostředí na energetické úspory a renovace budov k bydlení i veřejné potřebě, stejně jako ukázky efektivního využití prostředků z Modernizačního fondu na rozvoj OZE a komunální energetiky, budou účinně motivovat další domácnosti i obce k využití nemalých prostředků, které jsou k dispozici na modernizaci Česka,“ říká Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR.

Pardubický král perníku Pavel Janoš
Jak se dělá Pardubický perník? Výrobci recept tají, jasné jsou jen tři suroviny

Se svým názorem k obnovitelným zdrojům a udržitelnému rozvoji přišla i Markéta Šimáčková ze společnosti Urbanity. „V dnešní době je důležité, aby se při tvorbě revitalizací zanedbaných brownfieldů či nových developerských projektů myslelo také na jejich energetickou náročnost a udržitelnost. Komplexní a promyšlená energetická řešení aplikovaná v těchto projektech mají na rozsáhlých celcích možnost významně ovlivnit jejich celkové fungování a energetickou soběstačnost,“ uvedla Markéta Šimáčková, COO & Deputy CEO společnosti Urbanity.

Své názory a zkušenosti na konferenci přednesli i experti ¨,jako jsou Asociace výrobců minerální izolace a Solární asociace, Asociace pro využití tepelných čerpadel, rovněž se připojili k diskusii ze společností BK Instal, NOHO a Solar Global nebo ČEZ ESCO. Své regiony zastupoval i starosta Svitav a poslanec David Šimek.

Mezi projekty, které kraj podpoří, patří také úprava autokempu Buňkov.
Aby se turisté v kraji cítili lépe, podpoří Pardubický kraj šedesát projektů

Návaznost na akci Pro moderní Česko bude pokračovat i dalším setkáním, tentokrát s názvem Pro moderní Česko: nová energie pro české farmy, a to 31. května, kde se budou zmiňovat výhody agrovoltaiky a fotovoltaiky na zemědělských objektech nebo možnosti malých a středních bioplynek. Dále proběhne 13. června v sále Magistrátu i setkání se starostou Svitav, které má přinést možnosti sdílení energie či investicích do renovací domů a malých obnovitelných zdrojů pro domácnosti. Programy bude možné nalézt na webových stránkách modernienergetika.cz a obnovitelne.cz.

Během podzimu by měla navázat na pilotní díl regionální série Pro moderní Česko i v dalších krajích. Obnovitelně.cz a Svaz moderní energetiky si dali za cíl pomoci domácnostem, firmám i městům v orientaci témat souvisejících s dekarbonizací a zelenou modernizací.