„Pardubický kraj se dlouhodobě drží mezi sedmi kraji, které mají lepší situaci. Sestupný trend začal přibližně od desátého týdne letošního roku, kdy byl v březnu vrchol, tehdy jsme evidovali asi 4900 případů za zmíněný týden. Naopak za minulý týden máme 503 případů,“ řekla krajská epidemioložka Olga Hégrová.

Podle ministerstva zdravotnictví bylo nejvíce nakažených v Pardubickém kraji před dvěma měsíci – 14. března, kdy jejich počet překročil desetitisícovou hranici. Bylo to nejvíce od počátku pandemie. Pozitivně vypadající čísla by však lidi podle Hégrové neměla uklidnit. „Podobný scénář se odehrál i loni na podzim,“ dodala.

Jednotlivé okresy z hlediska aktuálně nemocných covidem-19 balancují kolem čtyřstovkové hranice. Ke 13. květnu má nechtěné prvenství okres Svitavy, kde mají 409 nakažených. „Vždycky jeden okres má jeden týden více, další méně, co mám už za dobu pandemie vypozorováno. Při přepočtu nových případů za sedm dní na počet obyvatel v kraji se bavíme o 70 případech na 100 tisíc obyvatel, což je opravdu dobré číslo,“ uvedla Hégrová.

Smutná statistika.Smutná statistika.Zdroj: Deník/Zlata BauerováPro porovnání Moravskoslezský, Jihočeský kraj nebo Vysočina mají stále přes stovku. Nejlepší přepočet má Karlovarský a Královéhradecký kraj. Ten si oproti Pardubickému kraji vede lépe dlouhodobě. „Čtvrtou vlnu měli velmi silnou, my průměrnou, ale u nich pokles nastal rychleji, zatímco u nás počty klesaly pozvolněji. Kdyby se situace vyvíjela i nadále podobně, bude to dobře, ale věštit nedokážu,“ okomentovala epidemioložka. Vliv mají například lokální akce. „V jedné obci slavili čarodějnice a hned bylo nových osm případů v obci,“ uvedla Hégrová. S čísly podle ní tak mohou zahýbat i otevřené zahrádky nebo společné dovolené či svatby.

Někteří už v pondělí seděli na zahrádkách restaurací, přestože rozvolnění má přijít až v dalších dnech.
Nebudu si hrát na policii a dělat ze sebe covid-nácka, říká hospodský

Rychle se snižují počty nakažených v rizikových skupinách, hlavně lidí nad 65 let je nakažených minimum. „V půlce března to bylo asi 700 osob, teď 66 osob,“ uvedla krajská epidemioložka. Zásluhu na tom má očkování, protože tyto skupiny šly jako první. „Nemocnost se také hodně šířila v kolektivech domovů sociálních služeb a zařízeních dlouhodobé péče, tam mají očkování už také za sebou a například za minulý týden máme hlášeného pouze jednoho nemocného klienta,“ popsala Hégrová.

Na přelomu května a června se ale přístup k první dávce očkování zpomalí kvůli těm, kteří zamíří na druhou dávku, upozornila náměstkyně hejtmana pro zdravotnictví Michaela Matoušková. „Na řadu přijdou lidé z března, kterým byl prodloužen interval mezi dávkami na 42 dnů, namísto dosavadních 21. Bude tak přetlak těch čekajících na druhou dávku," vysvětlila Matoušková.

Smutná statistika.Smutná statistika.Zdroj: Deník/Zlata BauerováO méně pacientů s covidem se starají i v nemocnicích, na standardních odděleních klesají od poloviny března. Ke konci dubna ubylo i těch, kteří potřebovali intenzivní péči. „V Nemocnici Pardubického kraje (NPK) je aktuálně hospitalizováno 62 pacientů s covidem-19, z nich sedm vyžaduje intenzivní péči,“ informovala Karolína Frýdová z tiskového oddělení Nemocnic Pardubického kraje. 

Zdravotnický personál se stará o COVID pacienty na ARO v Nemocnici Ryhnov nad Kněžnou. Již v několikáté vlně a stále pozitivní personál a lidský přístup jako by se starali o své příbuzné..
Epidemie v kraji ustupuje. Už i nemocnice hlásí méně pacientů s covidem

I přes klesající počty nakažených jsou v nemocnicích stále zakázané návštěvy. „Režim návštěv se ve všech zařízeních NPK řídí aktuálním mimořádným opatřením Ministerstva zdravotnictví. V současné době tedy stále platí zákaz návštěv s výjimkou návštěv dětských pacientů, osob se sníženým intelektem, pacientů v terminálním stadiu nemoci a doprovodu u porodu," vyjmenovala Frýdová. U výjimek je nutné doložit negativní PCR nebo antigenní test, absolvování očkování proti covid-19 nebo prodělání onemocnění v posledních 90 dnech. „Epidemiologická komise NPK bude o nových pravidlech návštěv reflektující nové mimořádné opatření jednat v následujících dnech,“ uzavřela Frýdová.