Následovat by měla porada senátu a vynesení rozsudku. „Kdy bude vynesen rozsudek, o tom soud ještě nerozhodl,“ uvedla předsedkyně senátu Jana Chládková.
Podnikatel Etlík, jenž svou vinu před soudem vytrvale odmítá s tím, že žádné zákony neporušil, čelí od 3. září před soudem obžalobě, která ho naopak viní ze skladování nebezpečných chemikálií a dalších látek. Ty měly být v areálu v Libčanech uloženy v nevyhovujících obalech a existovalo tak přímé nebezpečí požáru nebo dokonce výbuchu.
Při včerejším jednání byli na místě svědků vyslechnuti pracovníci stavebního odboru královéhradeckého magistrátu a také zástupce České inspekce životního prostředí.
Libčany den po dni
Rok 2006
24. dubna – hejtman Královéhradeckého kraje Pavel Bradík vyhlásil v Libčanech stav nebezpečí poté, co byl v místním areálu objeven sklad nebezpečného odpadu
4. května – končí stav nebezpečí
11. května – ze zprávy firmy Dekonta, pověřené likvidací skládky, vyplývá, že hrozilo nebezpečí
27. července – tehdejší ministr financí Bohuslav Sobotka uvolnil 15 milionů ze státní rezervy určených k likvidaci skladu
1. září – firma Dekonta zahajuje likvidaci a odvoz nebezpečného odpadu do spalovny v Ostravě
9. listopadu – areál v Libčanech navštívil ministr životního prostředí Petr Kalaš
Rok 2007
21. února – ze skladu jsou odvezeny poslední chemikálie určené k likvidaci
29. srpna – kraj oznamuje, že bude soudně vymáhat 29 milionů, jež stála asanace areálu
3. září – majitel areálu Václav Etlík stojí prvně před soudem

Důkazní řízení v kauze odpadů z Libčan by mohlo skončit do pátku

Hradec Králové 16. října (ČTK) - Dokazování v případu podnikatele Václava Etlíka, který je podle spisu odpovědný za vznik nelegálního skladu toxických chemikálií a dalších látek v Libčanech na Hradecku, by před Krajským soudem v Hradci Králové mohlo skončit do konce tohoto týdne. O tom, kdy bude vynesen rozsudek, soud zatím nerozhodl, řekla předsedkyně senátu Jana Chládková.

"V příštích dnech před soudem vyslechneme další svědky, soud bude číst listinné důkazy, v pátek by mohly zaznít závěrečné návrhy a hlavní líčení bude odročeno kvůli poradě senátu a vynesení rozsudku," řekla Chládková.

Dnes dopoledne před soudem s Etlíkem vypovídal například Pavel Samek ze stavebního odboru hradecké radnice, který v roce 2005 povolil sklad hořlavin v libčanském areálu přeměnit na sklad nebezpečných odpadů. "Vycházelo se z toho, že to měla být třídírna, překladiště odpadů, kde se vytřídí různé části a potom je odvezou na likvidaci," řekl Samek.

Soud dnes vyslechl také bývalého zaměstnance České inspekce životního prostředí z Hradce Králové, který v roce 2002 areál v Libčanech kontroloval. "Osmnáct lidí z Libčan si stěžovalo na práce v areálu. Za celkový nepořádek v areálu, který byl v havarijním stavu, jsem udělil pokutu 50.000 korun, ta však byla později zrušena," řekl Pávek.

Podnikatel Etlík před soudem tvrdil, že zákony neporušil a na nakládání s odpady a nebezpečnými látkami měl povolení. "V areálu jsme nedělali nic protizákonného a vše bylo pod kontrolou úřadů," uvedl již dříve Etlík. Obžaloba však tvrdí, že Etlík skladoval chemikálie nezákonným způsobem, látky byly uloženy v nevyhovujících obalech, nebyly zajištěny proti úniku a existovalo nebezpečí výbuchu či požáru. Etlík je obžalován z obecného ohrožení a nakládání s odpady, v případě prokázání viny mu hrozí osm až 15 let vězení.

Sklad v Libčanech policisté objevili v dubnu 2006, pracovníci společnosti Dekonta následně do spaloven odvezli přibližně 600 tun toxických látek. Experti v bývalé továrně našli extrémně hořlavé látky, výbušniny či chemikálie s vysokým obsahem těžkých kovů.

Krajský úřad Královéhradeckého kraje po ukončení likvidace, která stála přes 30 milionů korun, nechal zpracovat analýzu rizik znečištění. Z materiálu vyplývá, že půda v nelegálním skladišti je znečištěna ropnými látkami a těžkými kovy. Nebezpečné chemikálie však podle expertů nepronikly do podzemních vod ani studní v okolí areálu a lidem z obce nyní nehrozí žádné nebezpečí.