Kampaň ve východních Čechách je zatím hlavně ve znamení hospodářské krize. A politici se snaží zviditelnit na tématech, která nemají s Evropskou unií nic společného. Vědí, že voličům je bližší košile než kabát.

Potvrzují to už volební slogany dvou hlavních protivníků – ČSSD a ODS. Doplňují se. „Jistota,“ zní motto kampaně sociálních demokratů. „Řešení místo strašení“, odpovídají jim demokraté občanští.

Současný europoslanec a bývalý primátor Hradce Králové Oldřich Vlasák (ODS) rozjel kampaň se svým osobním sportovním sloganem „Za naše barvy v Evropě” už v pondělí, sociální demokraté se přidávají dnes. Lídr jejich kandidátky Jiří Havel stihne objet v oranžovém eurotrucku během dneška celý Královéhradecký kraj. Začne v 10 hodin mítinkem v Náchodě, pokračuje v Trutnově, Jičíně a v 16 hodin končí v Hradci.

Na ekonomickou krizi reagují také komunisté. „Modrá šance krizi prohlubuje, oranžová naděje ji neřeší,“ vymezují se komunisté proti ČSSD a ODS. Ambiciózní jsou také lidovci, SNK–Evropští demokraté nebo subjekt s podobným názvem – Evropská demokratická strana.
Podle politoložky Evy Lebedové se tak opakuje situace z minulých eurovoleb. „Pro voliče jsou domácí témata atraktivnější, evropským záležitostem příliš nerozumějí. Politici je tak mohou lépe vyburcovat k volební účasti,“ míní Lebedová.

To se jim ale před pěti lety přesto nepovedlo. Volební účast tehdy dosáhla v kraji sotva 30 procent.
Jedni z mála, kdo se v kampani obracejí k Bruselu, a ne k domácím problémům, jsou například představitelé SNK–ED. „Přestaňme malovat evropského čerta na zeď,“ vyzývá jejich slogan.

Se sčítáním se musí počkat až do neděle

Celkem se o přízeň voličů uchází v evropských volbách 33 subjektů. Volby se uskuteční v pátek a v sobotu 5. a 6. června a jejich zvláštností jsou jednotné hlasovací lístky v celé republice. Každá strana sestavovala jedinou kandidátku, ne jako v parlamentních volbách zvlášť pro každý kraj.

Zvláštností je také sčítání volebních výsledků. Volební místnosti se v Česku sice uzavřou v sobotu ve 14 hodin, ale v některých zemích EU až v neděli v deset hodin večer. A volební komise proto budou moci začít urny vysypávat a sčítat hlasy právě až v neděli po 22. hodině. Argument, že by šlo lístky sečíst hned v sobotu a v neděli po desáté výsledky jen oznámit Českému statistickému úřadu, zákon striktně zakazuje.

„Kdyby to někde komise udělala a provalilo by se to, mohlo by to být vnímáno i jako narušení voleb a ty by v daném okrsku mohly být prohlášeny za neplatné,“ varuje Štěpánka Blažková z královéhradeckého krajského úřadu.