Prvních sedm dní pobytu strávili mladí rotariáni na Královéhradecku. Poznali Prachovské skály, královédvorskou ZOO či zámek na Kuksu. V druhém týdnu je čekal stejně nabitý program na Pardubicku. Litomyšl, Toulovcovy Maštale, jízda na koních i na lodích. To jsou jen některé z nejlepších bodů jejich programu. „Nikdy bych nevěřila, že během dvou týdnů poznám tolik krásných míst v jedné malé oblasti“ přiznala se devatenáctiletá Domitille Maurizi, Francouzka, studující v Bruselu. Její kolegyně, Gizem Kosse z Turecka se přidává: „Do kempu mě přihlásila moje třídní učitelka. Jsem šťastná, že jsem díky rotariánům z Hradce Králové a Pardubic získala tolik nových přátel z celé Evropy. A Vaše země? Jen v Istanbulu žije skoro tolik lidí jako u Vás v celé republice. Jsem neustále v šoku jak málo lidí na jednom místě tu máte. Jste krásná země s fantastickou přírodou!“

Uvedený pobytový kemp pro středoškoláky z celého světa není žádnou výjimečnou událostí. České hnutí Rotary je součástí celosvětového společenství Rotary international. Právě služba mládeži je jedním z hlavních pilířů jeho činnosti. Čeští rotariáni organizují a ze svých prostředků hradí nejen krátkodobé poznávací pobyty ale také dlouhodobé stáže. Vše s cílem pomoci mladým lidem a přispět k lepším vztahům mezi jednotlivými národy.

Na organizaci rotariánských výletů po Pardubickém kraji se podílela také Destinační agentura Východní čechy. „Kromě podobných mládežnických kempů často zveme do našeho kraje také vzácné hosty a představitele mezinárodního rotariánského hnutí. Proto věřím, že společně s Destinační agenturou přispějeme svou trochou ke zviditelnění našeho kraje daleko za hranicemi ČR“ dodává k této spolupráci Martin Kolovratník, prezident Rotary klubu Pardubice.

Zbývá dodat, že mladí rotariáni zanechali své stopy v centru Pardubic. Až do 26. července probíhá v Klubu 29 v ulici Svaté Anežky České výstava jejich autorských fotografiíí „Pohled zvenčí“. A pokud používáte internetovou síť Facebook, zkuste do vyhledávače zadat heslo „Rotary Camp 2009 Czech Republic“. Uvidíte, že přátelství stojí na pevných základech.