I tak mohou vypadat vzpomínky na vysněnou dovolenou, když podceníte přípravu. V tom nejhorším případě může malárie končit i smrtí.

A přitom stačilo jediné. Před odjezdem navštívit lékaře a prodiskutovat všechna rizika, která s sebou vámi zvolená destinace přináší. „Pokud se cestovatel chystá do exotičtějších koutů světa, pak konzultaci s lékařem doporučuji,“ říká Eva Korolová, primářka Střediska cestovních nemocí na klinice nemocí z povolání hradecké fakultní nemocnice.

Za tři čtvrtě hodiny a čtyři sta korun získáte kompletní informační balíček. Ten vám může zachránit nejen pěknou dovolenou, ale třeba i život. „Součástí onoho balíčku jsou doporučení, co očkovat před cestou, jaké léky si vzít s sebou, jakým rizikům se v té které zemi vyvarovat, co jíst a pít, jak se chovat v přírodě, aby nedošlo k onemocnění. Eventuálně předepíšeme léky na prevenci malárie,“ uvádí Korolová.

Sezení probíhá formou rozhovoru s lékařem, který se od vás snaží získat informace o zdravotním stavu nebo lokalitě, kam míříte. „Zajímá nás třeba také to, zda člověk kouří marihuanu nebo užívá nějaké léky, protože například některá antimalarika způsobují v kombinaci s nimi vedlejší účinky,“ dodává primářka.

Součástí očkování ve Středisku cestovních nemocí je i vystavení mezinárodního očkovacího průkazu a doporučení léků na průjmová onemocnění. „Chtěla bych upozornit, že léky na prevenci, očkovaní před cestou ani antimalarika nehradí pojišťovna. Základní očkování před cestou vyjde na zhruba dvě tisícovky. Sada obsahuje látky proti žloutence typu A a břišnímu tyfu,“ říká Korolová.

Chronicky nemocným se doporučuje, pokud mají zájem, i vyšetření před odjezdem s posouzením vhodnosti cesty. Jeho součástí jsou laboratorní odběry, EKG a klinické vyšetření. Specialisté na cestovní nemoci také spolupracují s praktickým doktorem. „Prvořadým úkolem je vyloučit všechna rizika. Úplný zákaz jsme, co já pamatuji, nikdy nedali. V případě soukromých cest ani nemůžeme. Jinak je to u cest služebních. Tam jsem již v případě závažných onemocnění tento zákaz vydala. Je určen vysílající organizaci,“ dodává Eva Korolová.

Návštěva u lékaře musí být uskutečněna s dostatečným předstihem. V případě kompletní očkovací sady to může být až osm týdnů před plánovanou cestou.

Stejná obezřetnost platí i po návratu z ciziny. Pokud budete mít zdravotní potíže v zahraničí nebo po návratu, neváhejte bezodkladně vyhledat odbornou pomoc.