Explosia má za sebou čtyři roky ozdravného procesu, kterým pardubického výrobce výbušnin provedlo tříčlenné představenstvo. Nyní se společnost rozhodla obnovit post generálního ředitele.

Věděli jste, že původně továrna na látky výbušné neměla sídlit na kraji Pardubic? Ve hře byl terén u břehu Berounky nedaleko Křivoklátu, ale také Kolín, či Přerov. Jejímu konečnému umístění pomohla náhoda, neboť architekt pověřený výběrem místa si vzpomněl, že mezi Rosicemi nad Labem a Rybitvím, kudy jezdívával, se nachází rovný a málo zalidněný terén. Továrna s názvem Československá akciová továrna na látky výbušné byla založena 23. března 1920 a na samotné stavbě se začalo pracovat o rok později.

Explosia za loňský rok utržila jednu a čtvrt miliardy korun a dosáhla zisku téměř 200 milionů Kč. Firma je známá hlavně kvůli trhavině semtex, která ale není jejím hlavním produktem.

„Pro tak významného hráče na trhu vývoje a výroby výbušnin, je bezesporu vhodné, aby měl v čele výraznou osobnost, neboť tím získá i tvář. Proto představenstvo společnosti na svém pondělním jednání rozhodlo o obnovení pozice generálního ředitele,“ vysvětlil předseda představenstva Radomír Krejča.

Generálním ředitelem byl jmenován stávající člen představenstva Ing. Kamil Dudek, Ph.D. „S Explosií jsem spojil celý svůj dosavadní pracovní život, znám dobře její silné stránky, ale také místa, kde má rezervy," uvedl Kamil Dudek.

Kamil Dudek vystudoval Katedru teorie a technologie výbušnin na pardubické univerzitě a v roce 1997 nastoupil do Explosie. Od roku 2018 je také ředitelem Výzkumného ústavu průmyslové chemie a řadí se mezi největší odborníky na vývoj a výrobu výbušnin v České republice. 

Dnes je tomu přesně 25 let, co ve foyer Priessnitzových lázní v Jeseníku spáchal za použití plastické trhaviny semtex sebevraždu bývalý zaměstnanec pardubického podniku Synthesia Semtín Bohumil Šole. Foto: archiv Deníku
Semtexem se živil i zabil. Od sebevraždy pardubického experta uplynulo 26 let