Pořadatelé pro návštěvníky nachystali devět dní nabitého programu. Připraveno je 84 přednášek, které budou probíhat ve dvou sálech až do 21. listopadu. „Za všechny přednášky zmíním Martina Písaříka a Igora Brezovara, dalším lákadlem jsou Karel Loprais, Martin Šonka, Pavel Pavel, chybět nebudou ani Markéta Kutilová a Lenka Klicperová. Těch zajímavých jmen je opravdu hodně,“ uvedl jeden z organizátorů festivalu Tomáš Reisinger.

Mezi přednášejícími je také hodně cestovatelů z Pardubic. „Je mezi nimi Martin Půlpán alias Lost Czech Man, který se může chlubit tím, že jako první Čech sám prošel a stopem projel Hedvábnou stezku. Dalšími místními přednášejícími jsou Vladimír Hauk, Jirka Kalát nebo Dominik Barták,“ řekl Reisinger.

Hned první den si návštěvníci mohli užít přednášku a ochutnávku extrémní kuchyně od šéfkuchaře Milana Václavíka. Povídání foodblogera, který o sobě říká, že je profesí kuchař a srdcem cestovatel, si nenechalo ujít několik desítek lidí. Expert na hmyz na talíři prozradil posluchačům své zážitky z cest. „Ani já nezvládnu všechno,“ přiznal Václavík. Divákům přiblížil svá dobrodružství z Jižní Ameriky, Vietnamu, Kostariky nebo Kambodži. Otázka, po jakém jídle mu bylo nejvíce špatně, prý zazní na každé akci. „Nejím nic, co je živé nebo nebylo tepelně upravené,“ prozradil.

Občas podle něj jde spíše o psychiku, lidé bývají často překvapení, jak hmyz chutná. „Jsem arachnofobik, i tak občas připravuji tarantule pro své hosty,“ popsal.

Zná chutě netradičních jídel z celého světa. Hadí maso, jedlá ptačí hnízda i takzvaný kaviár východu, to vše ukázal návštěvníkům alespoň na fotkách. Malou ochutnávku si ale připravil i pro pardubické obecenstvo. Odvážlivci mohli přímo v kongresovém centru ochutnat smažené červy nebo durian, který je považován za nejsmradlavější ovoce na světě. „Neochutnávám to poprvé, na červy jsem se i těšila,“ poznamenala návštěvnice Martina, která se chystá stihnout více dní festivalu.

První festivalový den byl jen malou ochutnávkou nadcházejícího programu. Tým pořadatelů připravil místo klasického čtyřdenního festivalu program na devět dní. Přednášky se budou týkat všech koutů světa. Připraven je i cestovatelský kvíz.

Loňskému ročníku zamezil covid, i letos dělá pořadatelům starosti. „Normálně na takovouto přednášku chodilo i tři sta lidí, letos ne,“ konstatoval Reisinger, který doufá, že se návštěvnost ještě zlepší. Zájemci mají možnost pořídit si několik druhů vstupenek. „Samozřejmě nabízíme jednotlivé vstupenky na konkrétní přednášky, ale také vstupenky celodenní či celofestivalové,“ dodal. Loňské vstupenky platí i pro letošní ročník.