Jako lavina zasypaly ve středu doslova celou republiku falešné exekuční výzvy. Na policii v celé republice se obrátily možná stovky lidí, kterým se však podivný dokument právem nezdál.
„Policisté na Pardubicku přijali během jediné hodiny sedm trestních oznámení. Ve všech případech se jednalo o zmíněný dokument. Máme už signály, že podobná oznámení přijali policisté i na jiných místech republiky,“ konstatovala mluvčí pardubické policie Eva Maturová.
Papír, který se tváří jako poslední exekuční výzva před provedením fyzické exekuce má působit jako opravdový dokument vydaný pověřeným exekutorem JUDr. Markem Holečkem. Ten ve většině případů požaduje uhradit částku kolem deseti tisíc korun za údajně neuhrazené služby společnosti INTER FINANZ.
„Ty papíry jsou téměř stejné. Liší se pouze částka a číslo účtu, ale u dvou dokumentů jsme zjistili, že i tyto údaje jsou stejné. Navíc přišly v poštovní obálce, obyčejnou poštou - nikoliv doporučeně do vlastních rukou, jak by taková zásilka měla dorazit. Obrátili jsme se na policii, protože nám bylo jasné, že se jedná o podvod. Už jen to razítko je evidentně brané pouze přes kopírku,“ uvedl jeden z poškozených.
Zrovna v Pardubicích si falešný exekutor oběti nevybíral příliš šťastně. Mezi jeho oběťmi měla být zámečnická firma, která sama pro exekutory pracuje, nebo soudní znalec.
Před falešným exekutorem vydala hned ve středu varování také Exekutorská komora České republiky. „Uvedená osoba není soudním exekutorem a není oprávněna činit úkony v exekučním řízení. Uvedený úřad neexistuje. Osloveným účastníkům exekučních řízení důrazně doporučujeme neplatit uvedenému subjektu žádné finanční prostředky. Dokumenty zaslané falešným soudním exekutorem, JUDr. Markem Holečkem, je možné postoupit Komoře. Budou využity pro připravované trestní oznámení,“ uvádí na svých stránkách komora. Celé prohlášení Exekutorské komory České republiky naleznete zde.
Policie zatím sbírá informace, kam všude falešný exekutor tyto dokumenty zaslal. Stejná oznámení totiž hromadně podali za posledních několik hodin lidé například v Praze nebo Plzni. Policie zatím nechce předjímat další vyšetřování, podle všeho se však pisatel dopustil trestného činu podle §250 trestního zákona - tedy podvodu. Za ten hrozí, v závislosti na způsobené škodě, trest odnětí svobody v rozmezí dvou až dvanácti let.
Pachatel má zřejmě celou věc dobře spočítanou. Dopis byl údajně sepsán 15. srpna, pošta jej začala doručovat 17. srpna a datum splatnosti je 18. srpna. Podvodník tak zřejmě kalkuloval s tím, že lidé, kteří zjistí, že na odvrácení exekuce mají už pouhý jeden den, částku bez velkého rozmýšlení zaplatí. Tomu také nahrává poměrně nízký finanční požadavek - většinou něco málo přes deset tisíc korun. To jsou prostředky, které by v rychlosti měl být každý z podnikatelů schopen sehnat.
"Policie vyzývá všechny, kterým byl tento dopis doručen, aby v žádném případě neposílali žádné finanční prostředky na uvedené účty a s dokumentem se dostavili na nejbližší policejní služebnu," vyzývá policejní mluvčí.
Ukázku falešného dokumentu naleznete zde