Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Farář Jan Rokyta: "Pro Husa byla lež lží"

Pardubice - Odkaz slavné postavy českých dějin si včera připomněla i pardubická husitská církev.

7.7.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Reprodukce DENÍK

V neděli uplynulo přesně 593 let od upálení Mistra Jana Husa. Jeho odkaz si v tento den připomněla i pardubická husitská církev.
„V české společnosti vystupuje obvykle Hus jako karatel špatných mravů společnosti a zesvětštění církve. To je jistě pravda, ovšem nikoliv celá, protože podobná zkracující školometská definice nestačí,“ řekl farář Jan Rokyta.

„Existuje více životů univerzitního mistra Jana z Husince. Působil jako duchovní správce, kazatel, byl uctíván jako světec, stal se univerzitním učitelem, byl oprávcem církve a byl vykládán jako její reformátor. Možná je trochu úsměvné, že o této postavě českých dějin neexistuje novodobá, ucelená monografie. Jsou pouze v italštině, angličtině, němčině, v českém jazyce ale nikoliv,“ poznamenal Jan Rokyta.

Otázka, kterou si může současný člověk podle faráře položit, je po charakteru oné Husovy pravdy, k jejímuž bránění, činění a promlouvání vyzýval. „Za prvé je nadosobní. Není to, co člověk ve své malé dušičce úpěnlivě chce a po čem pro sebe touží, ale je mu autoritou. Není ani věcí politických handlů, pragmatických čachrů a lidského přibarvování skutečnosti nebo i doby nedávno minulé na růžovo. Pro Husa je pojetí pravdy biblické a dané Desaterem. Zůstává pro něj tedy krádež krádeží, lež lží, necitelnost a sobeckost necitelností a sobeckostí, i kdyby se celá společnost okolo něj stavěla na hlavu. Je to ale také pojetí pravdy, zaručující člověku mít čisté svědomí,“ prohlásil farář Církve československé husitské, která měla v tento sváteční den nabitý program. „V devět hodin ráno jsme začali bohoslužbou. Hned po ní následovala přednáška týkající se Mistra Jana Husa. Odpoledne pak přišel na řadu Varhanní koncert, jehož vstupné bylo dobrovolné. Výtěžek z této akce bude věnován ve prospěch pardubického dětského domova,“ upřesnil Jan Rokyta.

Autor: Tomáš Dvořák

7.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Proti proudu času zdarma k oslavám Mezinárodního dne archeologie

Ilustrační foto

Pardubice se rozloučí s dostihovou sezonou

Pravý břeh Labe zůstane klidovou zónou. Stavět se nebude

Pardubice – Obyvatelé Pardubic už znají budoucí podobu pravého břehu Labe. Nejzásadnější změnou je nová lávka přes řeku, vybudování informačního systému či doplnění městského mobiliáře. Vzniku nové zástavby určené k bydlení se starousedlíci a ekologové obávat nemusí.

Fotbal a škola. Zkusili si to i v Kanadě

Pardubice – Plnit si povinnosti na fotbalovém hřišti a zároveň i ve škole se vyplácí. O tom dobře vědí hráči Regionální fotbalové akademie Pardubického kraje. Jeden z nich se nedávno dočkal zajímavé odměny, když po úspěchu v „olympiádě“ z anglického jazyka vyrazil na výměnný pobyt do zahraničí. Čtrnáctiletý Petr Beneš týden poznával, jak se žije a trénuje v Kanadě.

Si děláš kozy... No vážně, tři kozy v autě

Pardubice - Kdo viděl film Slavnosti sněženek ví, že koza dovede cestovat autem. I když běžný pohled to opravdu není.

Téma kampaně? Strach dominuje

Pardubický kraj /KOMENTÁŘ/ - Je to v posledních letech již takový kolorit. Politici hledají racionální témata předvolebních kampaní čím dál obtížněji. Viditelné to bylo loni před krajskými volbami, letos se situace opakuje. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení