Mezinárodní festival pěveckých sborů IFAS v Pardubicích skončil. Představil však bohaté spektrum pěveckých sborů. Do Pardubic se na pět dní sjelo na pět set zpěvaček a zpěváků z České republiky, Polska, Ruska, Lotyšska a Nového Zélandu.
V řadě koncertů a pěveckých vystoupení nejen v Pardubicích zazněla přehlídka světových písní. Soutěžní části dominovali novozélandští zpěváci, neztratily se ale ani domácí sbory. Uspěla Ostrava i pardubický VUS.

Mezinárodní porota měla mnohdy těžké rozhodování.

„Děkuji všem sborům i organizátorům za krásné zážitky, kterých jsem za těch pět dní mohl být přítomen," děkoval jeden z porotců, Peter Freestone.

„Pěvecké sbory jsou vpravdě jediná velká rodina. Navzdory tomu, že pocházíme z různých národů a konců světa všichni mluvíme jedním jazykem a tím je hudba. Kdyby si ze souznění národů, které zde v Pardubicích vždy panuje, vzali příklad i politici, stal by se svět lepším místem pro nás všechny," podotkl na závěrečném galakoncertu národů Freestone.

IFASové postřehy
Zakladatel festivalu Vlastislav Novák založil v Pardubicích před 48lety něco, co se za léta vyvinulo v soutěž se světovou prestiží. Jenže festival není jen o soutěžích. Tabulky, body, ceny jsou měřítkem, které lze spočítat. Co sčítat a ani ocenit nelze, je atmosféra, která na festivalu panuje. Je doslova nepopsatelná a zároveň neuvěřitelně magická. Za pouhých pět dní se z těch pěti stovek vzájemně zcela neznámých účastníků stává doslova rodina, jazykovým, kulturním a jiným bariérám navzdory. Panu Novákovi i nynějším organizátorům by za tuto tradici měl patřit velký dík. Není totiž lepší reklama pro Pardubice než pět set lidí ve světě, kteří na toto město budou celý život vzpomínat nejen proto, že si odvezli cenu a třeba zde něco pěkného viděli, ale především proto, že zde spoustu krásného prožili.

Jiří Sejkora