„Jsem ráda, že se v poměrně krátkém čase podařilo najít profesionálního poskytovatele sociálních služeb,“ sdělila vedoucí odboru sociálních věcí Magistrátu města Pardubic Ivana Liedermanová.

„V průběhu prvního čtvrtletí jsme uvedli do provozu všechny služby určené uživatelům drog a jejich blízkým, které do konce minulého roku poskytoval pardubický Klub hurá kamarád,“ řekl na včerejší tiskové konferenci v pardubickém Klubu Divadla 29 ředitel Laxusu Jiří Staníček.

„Začátkem února jsme spustili terénní programy, které jsou určeny aktivním uživatelům tvrdých drog aplikovaných injekčně. V těsném závěsu pak došlo k znovuotevření Kontaktního centra. Tyto programy, které jsou zaměřeny na snižování rizik působených drogou, zatím využilo 72 klientů,“ prozradil Jiří Staníček.

„Naší prioritou bylo, aby zůstala zachována služba výměny injekčních stříkaček, kde hrozilo největší riziko z prodlení. Z našeho pohledu jsme zatím žádné fatální důsledky vzniklé situace nezaznamenali. Většina klientů se na konci minulého roku stihla předzásobit materiálem, který jim dochází až nyní,“ sdělil ředitel Laxusu, jehož pracovníci vyměnili za dva měsíce fungování v Pardubickém kraji 2400 kusů injekčních stříkaček.

„Služba je částečně poznamenána změnou poskytovatele, ale klienti se pozvolna vrací a zároveň přibývají noví,“ poznamenal Jiří Staníček.

„Předpokládáme, že na původní počty klientů i výkonů se vrátíme zhruba do konce června,“ podotkl šéf Laxusu, který od začátku dubna rozjel také Ambulantní centrum.

„To je určeno uživatelům drog či gamblerům, kteří chtějí změnit životní styl, nebo osobám, jež by rády svému blízkému pomohly, ale nevědí jak,“ prohlásila Jana Ženíšková, zástupkyně ředitele Laxusu pověřená vedením Ambulantního centra.