Dubnové abonentní koncerty věnuje Komorní filharmonie Pardubice sólovému klarinetu. Tomuto dřevěnému dechovému nástroji bude patřit celá první půlka večera v pondělí 15. a ve středu 17. dubna. Sukova síň v Domě hudby v Pardubicích se rozezní po oba dny v 19 hodin, koncert se jmenuje Kouzelný klarinet.

Jako sólista se představí Irvin Venyš, jeden z nejvýraznějších umělců své generace. Hrát bude klasiku od Mozarta - Koncert pro klarinet a orchestr A dur K 622. Téma jeho druhé věty je považováno za nejkrásnější melodii, která byla kdy napsána. Zahraje ale i soudobou skladbu Sylvie Bodorové - Babadag pro klarinet a smyčce. Dirigovat bude Ondřej Vrabec, který je šéfdirigentem Karlovarského symfonického orchestru a působí také jako sólohornista České filharmonie, komorní hráč a pedagog na Akademii múzických umění v Praze.

Rudy Linka. Známý jazzový hudebník vystoupí v Pardubicích 23. dubna v Sukově síni Domu hudby.
Přijede Jarek Nohavica i Štefan Margita. Festival Pardubické hudební jaro začíná

„Za přímého předchůdce klarinetu považujeme chalumeau, které koncem 17. století zdokonalil norimberský nástrojař Johann Christoph Denner. Nástroj s názvem clarinette se začal objevovat kolem roku 1710 v Norimberku a postupně vytlačil svého předchůdce, který zůstal v lidové hudbě. Název má odvozený od vysoké trubky – klariny, kterou měl ve vyšších polohách zastupovat. Do orchestru pronikal postupně, protože byl drahý a náročný na hru kvůli většímu množství klapek. Jako první ho použil Jan Václav Stamic v Mannheimu, a to v symfonii z roku 1755, plně ho etabloval až Ludwig van Beethoven," doplnila Milena Potůčková, tisková mluvčí Komorní filharmonie Pardubice.