Poslední dubnový večer patří pálení čarodějnic. Letos připadá na neděli, ale opékání buřtů a zábavu hlavně pro děti si na Pardubicku můžete užít i v sobotu.

Kam za čarodějnicemi na Pardubicku

V areálu letního kina u mostu Pavla Wonky v Pardubicích můžete v sobotu oslavit Polabinské čarodějnice. Doba od 17 do 18 hodin bude patřit soutěžím pro děti, v 18 hodin vzplane oheň s čarodějnicí. K poslechu zahraje kapela Port. Na místě bude možno zakoupit občerstvení i buřty. Malé děti pobaví skákací hrad a kolotoč. Starší návštěvníci jistě ocení ukázky leteckého modelářství.

Podívejte se na fotografie z loňských čarodějnic v Polabinách.

Pálení čarodějnic v Polabinách.
FOTO: Čarodějnice slétly do Polabin, ale nikdo se nebál. Byl to krásný večer

Teta Bimbula svolává velký čarodějnický slet do Pohádkové zahrady v Pardubicích, a to na neděli 30. dubna již od 14 hodin. Na děti čeká kouzelná pohádková stezka, karneval se soutěžemi, vyhlášení nejkrásnější čarodějnice a čaroděje, slavnostní zapálení čarodějného ohně a opékání buřtů, posezení s kytarou.

Kde tradice "pálení čarodějnic" vznikla? Podle lidové víry získávají čarodějnice a zlé kouzelnice noc před svátkem svatého Filipa a Jakuba zvláštní moc. Přilétají na košťatech na své slety na kopcích a křižovatkách, škodí dobytku, vycházejí na cizí pole.

Na hřišti v Sezemicích začnou čarodějnice v neděli v 17 hodin soutěžemi pro děti. Oheň bude zapálen v 19.30 hodin, večer zahrají kapely Sešlost, Vypuštěné koupaliště, Natřije. Ohňová show bude k vidění od 20 a od 22 hodin. Vstupné pro osoby nad 15 let do 20 hodin činí 50 Kč, od 20 hodin 200 Kč (nebo doplatek).

V Dřítči mají slavnostně vystrojené čarodějnice sraz v neděli v 19 hodin u fary. Zahraje kapela Krduš, občerstvení připraveno, vstupné je dobrovolné.

Ve Starém Hradišti se koná pálení čarodějnic se Stresorem. Začátek je v neděli v 19 hodin. 

V Lázních Bohdanči chystají čarodějnice u hasičů, v neděli v 17 hodin začnou u hasičské zbrojnice soutěže pro děti, za odměnu se mohou svézt historickým autobusem Robur a novým vozidlem VW Transporter. Bude také možnost prohlédnout si hasičské cisterny. V 18.40 až 19 hodin bude zapálena hranice, uskuteční se také vyhodnocení nejlepších čarodějnic a čarodějů.

Doporučení hasičů

Hasiči připomínají, že chystáte-li se společně oslavit čarodějnice zapálením ohně, pak byste neměli zapomenout na povinnosti, které vyplývají ze zákona o požární ochraně a také na opatrnost. „Před rozděláním ohně bychom měli přihlédnout ke směru a síle větru. Prostor pro pálení ohně by měl být minimálně 50 metrů od kraje lesa. Pokud chcete pálit v blízkosti stohu, tak vzdálenost prodlužte ještě minimálně o dalších 50 metrů," upozornila tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje Vendula Horáková. Ohniště bychom měli opustit až po důkladném uhašení vodou nebo zasypáním hlínou.

Muž se dal na útěk bez bot a kalhot.
Od hořícího auta utekl bez bot i kalhot. Úkryt hledal v opuštěné budově

I v případě, kdy pálení čarodějnic organizují samotní občané jako fyzické osoby, hasiči doporučují akci dopředu oznámit, v našem regionu to znamená ohlásit pálení Hasičskému záchrannému sboru Pardubického kraje na webových stránkách https://paleni.izscr.cz/ nebo na telefonu 950 570 110. Při ohlášení je třeba uvést místo a čas pálení, osobu odpovědnou za pálení včetně kontaktu na ni a také přijatá protipožární opatření.

„Tímto předběžným ohlášením se zamezí zbytečným výjezdům k domnělým požárům, během čarodějnic hasičům obvykle narůstá počet planých poplachů. Opodstatněné také je domluvit se s dobrovolnými hasiči v obci, aby na místo pálení dohlíželi," dodala Vendula Horáková.