Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Firma AVE CZ může proces napadnout soudní cestou

Pardubice - Stanovisko posouzení vlivu na životní prostředí není závazné, ale pouze doporučující

2.2.2010 1
SDÍLEJ:

Karel BláhaFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Stanovisko ministerstva životního prostředí (MŽP) ve věci modernizace spalovny v Rybitví je nesouhlasné, oddechla si v neděli večer spousta obyvatel Pardubic a okolí. Firma AVE CZ ovšem naznačila, že se tak lehko nevzdá. A fakt, že investor má možnost projekt nějakým způsobem realizovat, potvrzují i ministerští úředníci.

„Naše společnost se musí nejprve podrobně seznámit s celým zněním stanoviska, ale už v tuto chvíli je jasné, že laický a emotivní názor převážil nad racionálním řešením problematiky značné produkce nebezpečných odpadů v pardubickém regionu,“ uvedl ředitel marketingu AVE CZ Jaroslav Nálevka.

„Stále jsme přesvědčeni, že po technické stránce je projekt modernizace spalovny v pořádku a v souladu s koncepcí MŽP, proto projekt nevzdáváme a budeme pokračovat v úsilí o zprovoznění spalovny v Pardubicích,“ potvrdil Jaroslav Nálevka obavy odpůrců projektu.

Zkusit to mohou také soudní cestou

Jak naznačil náměstek ministra životního prostředí Karel Bláha, možnosti, jak vybudovat spalovnu, investor skutečně má.
„Důležité je, že stanovisko EIA je nezávazné. Investor ho musí mít, ale již není nutné, aby bylo kladné. Rozhodnutí pak je na příslušném stavebním úřadu,“ konstatoval náměstek ministra.

Stanovisko posouzení vlivu stavby na životní prostředí také může dát svými závěry investorovi nápovědu, jakým způsobem by bylo možné stavbu realizovat. Firma AVE CZ se tak může z připomínek v dokumentaci poučit a předložit návrh zcela nový. Současný návrh se ovšem na MŽP znovu projednávat určitě nebude.

„Zákon neumožňuje navrácení procesu EIA na jeho začátek. Investor může vypracovat nový záměr, který pak bude posuzován samostatně. V případě předložení nového návrhu by EIA trvala opět přibližně standardní dva roky,“ podotkl Karel Bláha.
Náměstek ministra nevylučuje, že by firma AVE CZ mohla zkusit celý problém řešit soudní cestou.

„Samozřejmě investor může celý proces EIA nebo jakoukoliv jeho část napadnout soudní cestou. Proto jsme věnovali maximální možnou pozornost vypracování celého stanoviska a hlavně jeho odůvodnění, a to tak, aby bylo vše v souladu se zákonem, objektivní a oproštěné od emocí,“ dodal Bláha.

Lukáš Dubský

2.2.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Dlouhý, Široký a Bystrozraký navštíví v sobotu Dubinu.

Dlouhý, Široký a Bystrozraký navštíví v sobotu Dubinu

Cvičení Agens 2017 v Pardubicích. Město zkouší evakuaci velkého počtu osob v případě teroristického útoku otravnou látkou. V první evakuační zóně to znamená do bezpečí dostat děti z MŠ Pastelka.

Evakuace školky? V případě ohrožení za děti odpovídá město

Vojáci vyrazili za žáky do škol

Dolní Roveň/Rosice – Vojáci pardubického 14. pluku logistické podpory zavítali mezi žáky dvou základních škol (ZŠ) – v Dolní Rovni a Rosicích u Chrudimi. Kromě ukázky zbraní a techniky nabídli i přednášky či výuku výroby improvizovaného protichemického obleku, ale převedli i první pomoc. 

Stávkovali lékaři a někde i lékárny

Pardubice – Několik tisíc praktických lékařů dnes zavřelo své ordinace kvůli stávce. Nesouhlasili totiž s přílišným papírováním, elektronickými recepty a nedostatkem peněz. Mimo provoz bylo na půl hodiny také asi 400 lékáren.

Jeden se schoval v popelnici, další byl drogový dealer

Pardubice - Zamotaný příběh s telefonní budkou na začátku skončil dopadením distributora narkotik.

Komedie o manželských vztazích zavede diváky Z postele do postele

Pardubice – Východočeské divadlo v Pardubicích zařazuje do svého repertoáru komedii anglického dramatika Alana Ayckbourna s názvem Z postele do postele. Premiéry se uskuteční o nadcházejícím víkendu vždy od 19 hodin v Městském divadle.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení