Oproti minulému měsíci se počet uchazečů o práci zvýšil o více než patnáct procent. Nezaměstnanost na Pardubicku tak stoupla na 4,5 procenta.

Zvýšení počtu lidí bez práce se nevyhnulo žádnému z mikroregionů pardubického okresu. Nejhorší je stále situace na Přeloučsku.
„V této době sice nezaměstnanost roste každoročně kvůli sezonním výkyvům, ale tentokrát byl nárůst o půl procenta větší než obvykle,“ informoval náš Deník ředitel Úřadu práce v Pardubicích Petr Klimpl.

Problémovými skupinami na trhu práce zůstávají dlouhodobě nezaměstnaní, lidé nad padesát let či lidé se základním vzděláním. Více než šedesát procent uchazečů o práci tvoří dělníci. Pozitivní zprávou je, že v lednu tohoto roku se firmy na Pardubicku neuchýlily k žádnému hromadnému propouštění.

A jaké profese jsou na trhu práce firmami vyhledávány nejvíce? Tradičně to jsou řemeslníci, jako jsou například tesař, zámečník nebo zedník. Firmy ale hledají i řidiče, svářeče, zdravotní sestry, kuchaře, číšníky, učitele či telefonní operátory.

(Lukáš Dubský)