Problém, s nímž se doposud nesetkala, bude možná muset v tomto roce řešit pardubická radnice. Ve městě je několik firem, které zaměstnávají cizince. S nastupujícími dopady celosvětové krize o ně ale přestávají mít zájem, mnohým z nich pak nezbývají peníze na cestu domů do rodné země. Část z nich se dokonce nedávno obrátila na magistrát o pomoc.

Mongolové peníze na radnici nezískali

S nezvyklou žádostí přišli na konci roku na pardubický magistrát cizí státní příslušníci, kteří pracovali pro tchajwanskou společnost Foxconn. „Někteří Mongolové přišli na náš úřad a chtěli nějakou finanční podporu na cestu zpátky domů,“ říká primátor Pardubic Jaroslav Deml. „Uvidíme, jak se to bude řešit. Plánuji začátkem roku, abychom se setkali s Foxconnem a většími zaměstnavateli a aby u toho také byly příslušné instituce, cizinecká policie a úřad práce. Měli bychom se bavit o možné situaci, která by teoreticky mohla vzniknout při větších problémech.“ Přítomnost velkého množství cizinců bez práce a tudíž i bez finančních prostředků by se mohla stát velkou komplikací. Již nyní dochází k případům, že tito lidé, kteří přijeli do Pardubic prostřednictvím pracovních agentur, nemají peníze. Černý Petr by za určitých okolností mohl padnout právě na město, čemuž chce primátor Jaroslav Deml zabránit. „Myslím si, že by to mělo být na bedrech firmy, která chtěla zahraniční dělníky, na agenturách, které je sem dopravily a de facto nechaly na holičkách. Vidíme se spíše v roli koordinátora, snažíme se předbíhat věcem, než abychom pak řešili bezpečnostní každodenní situace,“ říká primátor.

Na sociální odbor magistrátu se prozatím vypravilo pouze několik jednotlivců a s žádostí o pomoc ze strany města neuspěli. Práci v Pardubicích ale hledalo na konci loňského roku zhruba kolem tisícovky a půl pracovníků z Asie – Mongolska a Vietnamu.

Primátor již na toto téma mluvil s pardubickým úřadem práce a ten možné problémy nevyloučil. Katastrofickému scénáři, že zde zůstanou stovky cizinců bez prostředků a možnosti uplatnit se na zdejším trhu práce, se ale město hodlá vyhnout. I připravovanou debatou s jejich zaměstnavateli a pracovními agenturami.