Zaměstnance s covidem odhalily testy například u krajského soudu v Pardubicích. „Ze sto testovaných lidí byli dva pozitivní,“ potvrdil místopředseda pardubické pobočky Krajského soudu v Hradci Králové Lukáš Pácha.

Pozitivní výsledky se nevyhnuly především firmám s velkým množstvím zaměstnanců. Například společnosti Lékarna.cz, která patří k největší zaměstnavatelům v Chrudimi. „První den v novém systému testování zaměstnanců u nás přinesl asi tři procenta pozitivních antigenních testů. Neznamená to však zatím zásadní dopad do chodu naší společnosti,“ uvedla mluvčí firmy Romana Žatecká.

Do testování společnost od začátku pandemie covidu investovala už 350 tisíc korun.

Při pozitivním výsledku antigenního testu zaměstnanci nemusí na kontrolní PCR test a rovnou nastupují do pětidenní karantény.

„Pozitivní musí opustit pracoviště. Výsledek si může ověřit přes PCR test. Pokud bude potvrzeno, že je pozitivní, tak pokračuje karanténa, nebo by ji mohl ukončit, kdyby měl negativní výsledek. Když na PCR test nepůjde, má pětidenní karanténu. Pokud je bezpříznakový, tak se šestý den vrací do práce, kde podstoupí testování, a pokud je negativní, může opět pracovat,“ uvedl zkušeností z krajského soudu Pácha.

Dalším osloveným firmám se pozitivní testy zatím vyhnuly. „Každý zaměstnanec vykonávající práci na letišti musel být před vstupem do práce otestován a vyplnil formulář s veškerými informacemi. Žádný pozitivní výsledek jsme neměli,“ uvedla manažerka rozvoje a marketingu na pardubickém letišti Mária Ministrová.

NIC SE PROTI JARU NEMĚNÍ

Stejné výsledky měli i ve firmě DK Plast v Bělé nad Svitavou, kde s testováním už mají velké zkušenosti. „Pozitivní výsledky jsme dneska neměli. My testujeme po celou dobu už od jara. A testovali jsme i v létě, kdy to povinné nebylo, pro nás se nic nemění,“ uvedla Lucie Šašková za personální oddělení.

Ředitel Chrudimské besedy, kulturní organizace města, Martin Dytrt uvedl, že nikdo ze zaměstnanců testování neodmítl. „A žádný pozitivní výsledek jsme neměli,“ doplnil Dytrt.

Kompletní výsledky testování firem v kraji v pondělí nebyly k dispozici. „Pro nás to dělá dispečink chytré karantény v Praze. Výstup z toho pak bude centrálně,“ upřesnila šéfka epidemiologického oddělení Krajské hygienické stanice Pardubického kraje Olga Hégrová.

Nově zavedené povinné testování se týká úředníků ve státních úřadech, zaměstnanců ve firmách, živnostníků i jednatelů společností bez výjimky – tedy i těch, kteří jsou očkováni. Testování by mělo probíhat dvakrát do týdne.

Ne všude však testování probíhalo v pondělí. Některé úřady si pro testování vyhradily úterý a pátek. „Nás první testování čeká v úterý. Máme na to určené dva prostory a bude to první věc, kterou ráno naši zaměstnanci udělají,“ potvrdila mluvčí Svitav Kateřina Kotasová.

Pro lepší orientaci pomáhá některým firmám časový harmonogram a zaměstnanci se testují na etapy. „Testujeme podle oddělení a mají to na starosti kolegyně z personálního oddělení. Nemám zprávu, že bychom měli někoho pozitivního,“ uvedla tajemnice městského úřadu v Ústí nad Orlicí Gabriela Mánková.

Podobné zkušenosti měli také na městském úřadě v Chrudimi. „U nás se zaměstnanci testují sami, organizaci zajišťují jednotlivé odbory úřadu a jejich vedoucí. Dnes proběhlo testování bez komplikací, všechny výsledky jsou negativní,“ sdělila mluvčí chrudimského městského úřadu Sylva Drašnarová.