Ideální konstelace hvězd. První zápas na novém stadionu, prvním soupeřem první tým FORTUNA:LIGY. Co více si může fotbalový fanoušek přát. Ten pardubický má jasno. Porazit pražskou Slavii? Právě dnes v 18 hodin v CFIG Areně Pardubice.

Nejen pardubickým fotbalistům se splnil sen o novém domácím hřišti, kde můžou hrát s rodným městem v zádech. Splněný sen je to i pro dvaadevadesátiletého architekta Miroslava Řepu, jenž si v útrobách tribun kopírujících ty, které navrhl jeho otec, mohl ve středu připít na nový stadion. Dnes má fotbalový stánek ostrou premiéru.

Původní Masarykův všesportovní stadion byl vybudovaný podle návrhu jeho otce - architekta Karla Řepy a Ferdinanda Potůčka. V Pardubicích se pro veřejnost otevřel při celostátní výstavě tělesné výchovy a sportu v roce 1931.

„Narodil jsem se v roce 1930 a už na přelomu roku 1930 a 1931 se slavnostně otevírala tátova tribuna. Ten se na nás dneska dívá a říká si, že jste to museli udělat trošku jinou formou, ale časy se změnily,“ řekl s úsměvem Miroslav Řepa, který za pár dní oslaví 93. narozeniny.

Architekt ocenil práci stavbařů

„Podíval jsem se zejména na některé detaily, na které jsem stejně jako táta velice choulostivý, a musím říct, že je to nádherná práce. Stadion se za sebe nemusí stydět a Pardubice se mají čím chlubit,“ pochválil Řepa. „Jsem nesmírně šťastný, že jsem se dožil tohoto dne, který pro Pardubice znamená velice důležitý krok. Je ale podmíněný tím, že to klukům na trávníku půjde trošku líp a nebudou prohry, které by znamenaly, že jsme dělali něco marně,“ popřál fotbalistům štěstí Řepa a připomněl, že si na stadionu taky „odkopal své“.

Zhotovitel předal stadion městu po 21 měsících rekonstrukce. Stavba vyšla na 430 milionů korun. „Budova je replikou té původní, která částečně obsahuje historické prvky. Není to úplně nejlevnější způsob, jak postavit tribunu pro šest set diváků, ale myslím, že Pardubice si zaslouží, aby budovy s historickou pamětí tady zůstaly,“ řekl Dušan Čížek z firmy Porr, které rekonstrukci prováděla.

Fotogalerie: Stadion Arnošta Košťála v Pardubicích

Stadion nebo Arena?

Další články k rekonstrukci fotbalového stadionu najdete ZDE.

Původně se pardubický stadion jmenoval Masarykův, na konci třicátých let se změnil na Stadion Oty Resche. Po roce 1948 si ho spousta lidí pamatuje jako Gottwaldův stadion. Později po roce 1989 se začal oficiálně používat slangový název letní stadion, který vznikl jako protipól sousedního zimního stadionu.

Nyní měl genius loci připomínat nově zvolený název. Zastupitelé města vybrali označení Stadion Arnošta Košťála, po pardubickém bojovníku proti nacismu, který byl také významným sportovním činovníkem. Fotbalový klub ale bude využívat jméno podle jednoho z partnerů klubu. V nejvyšší fotbalové soutěži se tak stadion přejmenuje na CFIG Arenu.

close Slavnostní otevření fotbalového stadionu info Zdroj: Deník/Luboš Jeníček zoom_in Slavnostní otevření fotbalového stadionu

Fotbalový klub ale bude využívat jméno podle jednoho z partnerů klubu. V nejvyšší fotbalové soutěži se tak stadion přejmenuje na CFIG Arenu.

Letní stadion Pardubice | Video: Remešová Nikola

„Město schválilo název podle pana Košťála, což je významný pardubický rodák. To je název, který bude uváděn například v mapách a podobně. Nicméně nijak to nebrání fotbalovému klubu, aby název nesl jméno sponzora,“ objasnil primátor Jan Nadrchal. To potvrdilo i vedení klubu.

„Ve sportovním prostředí bylo od začátku jasné, že poneseme jiný název,“ řekl sportovní ředitel FK Pardubice Vít Zavřel.

Konečně doma

Pardubice hrají nejvyšší ligu dva a půl roku. Přímo ve městě se ale prvoligový fotbal představí po 54 letech, poslední prvoligový zápas se tu odehrál v roce 1969. „Za nový stadion jsme nesmírně rádi, protože dva a půl roku hrajeme nejvyšší soutěž v azylu. Samozřejmě první rok jsme prožívali euforii. Byli jsme rádi, že jsme udělali ten poslední krok a potkávali se s těmi nejlepšími týmy v republice. Pak logicky přichází únava a na Bohemce jsme ani neměli možnost předzápasových tréninků. Takže de facto jsme hráli pořád venku,“ popsal Zavřel.

Jak nový stadion vidí čtenáři?

„Za nový stadion jsme nesmírně rádi, protože dva a půl roku hrajeme nejvyšší soutěž a hráli jsme ji v azylu. Samozřejmě první rok jsme prožívali euforii. Byli jsme rádi, že jsme udělali ten poslední krok a potkávali se s těmi nejlepšími týmy v republice. Pak logicky přichází únava a my jsme na Bohemce neměli možnost ani předzápasových tréninků. Takže de facto jsme hráli pořád venku,“ popsal Zavřel.

Fotbalisté poprvé na zbrusu nový trávník vyběhli už ve středu 1. února, kdy se odehrál tréninkový zápas. Takzvaně ostrý start bude mít stadion s kapacitou 4 600 diváků v sobotu, kdy si domácí fotbalisté před vyprodaným hledištěm zahrají proti lídrovi soutěže, pražské Slavii.

I o další zápasy je podle vedení klubu velký zájem. „Aktuálně máme prodáno přes 1 800 permanentek. Konečně jsme doma. Těšíme se na fanouškovskou podporu, která nám dva a půl roku hodně chyběla,“ řekl Zavřel.