Ledasco mají Pardubice i sousední Hradec Králové společné. Oba fotbalové kluby musely přežít fotbalový azyl, až letos si oba celky poprvé zahrají celou sezonu na domácí půdě. Také se v obou krajských městech do moderních stadionů propsala historie. Fanoušci obou táborů se těší, že to nastartuje novou, lepší, fotbalovou éru. Ani jeden fotbalový svatostánek nestojí v oploceném areálu, a tak se nevyhnul kritice. V Hradci se „hledačům chyb“ nelíbilo opláštění stadionu, kde původně navržený bílý plášť nahradila levnější hliníková konstrukce. V Pardubicích se zase vlna kritiky snesla na sektor hostů.

Pardubice
Název: CFIG Aréna
Cena: 430 milionů korun
Stavba: 21 měsíců
Počet míst: 4 620

Ve městě perníku nad vstupem stadionu svítí název CFIG Aréna, město navíc přidalo název Stadion Arnošta Košťála po pardubickém bojovníku proti nacismu, který byl také významným sportovním činovníkem. V Pardubicích má stadion s kapacitou 4 620 míst, zatěžkávací zkoušku za sebou. Pardubičtí fotbalisté poprvé na zbrusu nový trávník v domácím prostředí vyběhli letos 4. února. Stavbaři pardubický městský stadion zrekonstruovali za 21 měsíců a stavba vyšla na 430 milionů korun. Firma projekt připravila s možnostmi etapizace, tak aby v následujících letech bylo možné postupně navyšovat diváckou kapacitu až na 8 tisíc lidí.

Pardubice hrají nepřetržitě nejvyšší ligu poslední čtyři roky, až letos poprvé odehrají celou sezonu v domácím prostředí. Přímo ve městě se prvoligový fotbal představil po 54 letech, poslední prvoligový zápas se tu totiž odehrál v roce 1969. 

Zatímco Pardubická nemocnice se chlubí moderním pavilonem a nejmodernějšími přístroji, nedostatek parkovacích míst je po návštěvníky nemocnice trnem v oku.
Parkování v Pardubické nemocnici: Město se vzdá pozemků. Chce více míst pro auta

„Za nový stadion jsme nesmírně rádi, protože dva a půl roku jsme museli hrát nejvyšší soutěž v azylu. Samozřejmě první rok jsme prožívali euforii. Byli jsme rádi, že jsme udělali ten poslední krok a potkávali se s těmi nejlepšími týmy v republice. Pak logicky přichází únava a na Bohemce jsme ani neměli možnost předzápasových tréninků. Takže de facto jsme hráli pořád venku,“ popsal nesnáze sportovní ředitel FK Pardubice Vít Zavřel.

Pod ikonickými reflektory

I v Hradci čekali fotbaloví fanoušci dlouho. Hradečtí hráči vstoupili do třetí sezony v 1. lize v řadě. Poprvé však budou hrát doma, na místě bývalého Všesportovního stadionu, pod ikonickými reflektory, kterým nikdo neřekne jinak než lízátka.

Novou sezonu si hradečtí Votroci zahrají v multifunkční Malšovické aréně pro 9 300 diváků. Nový fotbalový svatostánek vyšel na 763 milionů korun a patří k nejmodernějším v zemi.

Hradec Králové
Název: Malšovická aréna
Cena: 763 milionů korun
Stavba: 24 měsíců
Počet míst: 9 300 míst

„Je to prostě srdcovka, společný splněný sen nás, města, klubu a fanoušků, na který se čekalo prakticky 30 let,“ řekl architekt stadionu Tomáš Vymetálek, podle kterého stadion leží v dobré lokalitě v okolí parku, koupaliště a řeky, současně však blízko centra a silničního okruhu.

V obou krajských městech se fanoušci ke stadionu dostanou pěšky, MHD i auty. V Pardubicích parkovací stání nabízí vedlejší zimní stadion nebo veřejné parkoviště, v Hradci je to pak například areál sousedního koupaliště.

Vstupenky

Do nové chlouby pod lízátky se fanoušci podívají za 230 až 330 korun, zvýhodněné ceny jsou pak 200 až 280 korun. Tyto ceny platí pro většinu ligových zápasů. Dražší lístky jsou pak na derby s Pardubicemi a zápasy se Spartou, Slavií, Plzní a Bohemians.

Pardubáci si za lístky připlatí, na většinu zápasů stojí 270 až 400 korun. Klub ale nabízí výhody s nákupem klubových eFKaret.

Fanoušci vítají moderní stadiony

Oproti Pardubicím mají v Hradci větší stadion, 15 řad různobarevných sedadel i vyšší zdi okolo hřiště. Hradečtí tak mohli elegantněji vytvořit sektor pro fanoušky hostů, který se v Pardubicích stal terčem největší kritiky. „Smutné a nedůstojné," napsal tehdy na Twitter stručně boss fotbalové Slavie Jaroslav Tvrdík a přiložil fotku, na které část pardubické fotbalové tribuny připomíná klec.

„Byl to skutečně zásadní požadavek místních bezpečnostních složek a sborů. Musíme si uvědomit, že některé fanouškovské základny jsou radikalizované. Naší snahou jako investora bylo dostát všem závazkům FAČRu,“ obhajoval požadavky policie pardubický náměstek primátora Jakub Rychtecký.

Hrdý autor návrhu stadionu Tomáš Vymetálek.
Sektor hostí? S tím jsme se popasovali lépe než v Pardubicích, říká autor arény

„Myslím, že je úplně jedno, co kdo kritizuje. Jsem fanoušek Hradce a Pardubice jsou naším soupeřem, ale je dobře, že vznikají moderní stadiony, kde se bude hrát fotbal a i pro fanoušky vzniká lepší zázemí,“ okomentoval stadiony fanoušek Roman Vaněk.

V Pardubicích se mohou hrát nejenom ligová utkání, ale i předkola evropských pohárových soutěží a mládežnických reprezentací, v Hradci mohou pořádat dokonce zápasy Evropské ligy.

Občerstvení

Fotbalistům v obou městech nechybí řádné zázemí v podobě domácí šatny, vířivky, sauny, masérny, tělocvičen, kanceláří nebo skyboxů. Stadion ve městě pod Bílou věží navíc nabízí venkovní běžeckou dráhu, zastřešenou dráhu nebo ubytování.

V dolním prstenci hradecké arény se nachází celkem šest stánků s občerstvením. Každý z nich má dvě výdejní okénka, tedy dvanáct výdejních míst. Pardubice mají dvě bistra. Místa pro občerstvení, na přání fanoušků, ale aktuálně ještě rozšiřují. Obě města fanouškům nabízejí svá piva - Pernštejn a Votrok.