Parkovištěm se rozlehne rána a řinčení skla, organizátoři převrátili vrak červeného auta na střechu. Připravují simulaci nehody pro chrudimské dobrovolné hasiče, kteří do poslední chvíle nevědí, jaký úkol je čeká. Čtveřice hasičů s výstřelem vybíhá ze stanu a míří k převrácenému autu, které je čelním sklem napíchnuté na betonovou překážku. „Stejně jako ve skutečnosti hasiči nevědí, k jaké dopravní nehodě jedou, musí být připraveni na jakoukoli situaci,“ vysvětluje moderátorka.

Hasiči mají 20 minut na to, aby z vozu dostali zraněnou osobu. Velitel zásahu rozdává pokyny a kontroluje auto, aby zjistil, kolik lidí je uvnitř. „Haló, slyšíme se?“ volá na člověka, který zůstal v autě zaklíněný. Zbytek jednotky zatím stabilizuje vůz, aby nedošlo k jeho převrácení, a rozmisťuje kolem něho bílé válečky. Sorpční hadi zabraňují šíření látek, jako je olej, do okolí.

Jeden z hasičů leze oknem do auta a komunikuje se zraněným, aby ho udržel při vědomí. „Rozbijeme zadní okno, kryj,“ křičí na něho velitel, ozývá se rána a střepy se sypou do deky, kterou muži hned odnášejí.

Sedm rozhodčích

Na řadu přichází vyprošťovací hydraulické zařízení o váze až 20 kilogramů, s jehož pomocí se hasiči pátými dveřmi dostávají do vozu. Celou situaci sleduje sedm rozhodčích, kteří posuzují taktiku, techniku zásahu a poskytnutí předlékařské pomoci. „Spadá tam například označení místa nehody, spolupráce týmu, protipožární zabezpečení, odstranění skel nebo zajištění základních životních funkcí zraněného,“ vyjmenovává moderátorka povinnosti hasičů.

To už Chrudimáci kufrem vynášejí zraněnou ženu na žlutých nosítkách a předávají ji záchranářům. „Žije, je to dobrý,“ vykřikne někdo v publiku. Figurantka se zvedá s úsměvem, časomíra se zastavuje. „Měla jsem zahrát bezvědomí a v tomto stavu celou dobu vydržet,“ říká figurantka a studentka požární ochrany Marie Medunová.

Za několik minut není po nehodě ani stopy. Jinou mezitím ale organizátoři připravili opodál a další skupina hasičů už startuje. Nejlépe si při soutěži vedli dobrovolní hasiči z Březové nad Svitavou, kteří budou pokračovat na mistrovství České republiky. Na druhém místě se umístily Holice, poté Žamberk. Chrudim skončila šestá.