Uvnitř prodejny se spodním prádlem si zboží prohlíží dvě zákaznice. „Materiál ani střih si na internetu pořádně neprohlédnete a najít něco, co mi super padne s mojí velikostí není úplně lehké,“ vysvětluje mladá žena, proč už dopoledne vyrazila na nákupy.

Otevřené dveře dokořán mají i v prodejně obuvi na Karlovině. „Máte tyhle ve 42 prosím?“ ukazuje starší zákaznice na vystavené pestrobarevné letní boty. Do města vyrazila s kamarádkou s konkrétním cílem – ulovit novou obuv. „Dlouho jsme si nic nekoupily, tak si něco nového zasloužíme. Člověk by si měl dělat radost, zvláště v téhle době, tak jsme se šly mrknou na letní botičky,“ myslí si její doprovod. I jenom kolem čtyř zákaznic mají tři prodavačky plné ruce práce.

Stále také platí povinnost nosit ve vnitřních prostorách respirátor a v prodejnách smí být maximálně jeden zákazník na 15 metrů čtverečních. Na samostatném stolečku přede dveřmi je připravená dezinfekce. „Dodržujeme všechna nařízení, pro zákazníky jsem si připravili slevy, všechno je minimálně o 20 procent levnější,“ vysvětluje majitelka obchodu Alena Klapková.

Otevřené obchody v Pardubicích: fronty na oblečení, rozestupy žádné
Otevřené obchody v Pardubicích: natřískáno, fronty na oblečení, rozestupy žádné

Za dopoledne se s kolegyněmi ještě nezastavila. „Kvůli omezení na metry čtvereční máme od rána pořád plno. Zájem je o všechno, o jarní i letní páskovou obuv, ale i tenisky,“ dodává Klapková. Po několika měsících má znovu otevřeno bazar naproti. Tam ale od rána větší tržbu nezaznamenali. „Lidé se chodí hlavně podívat, zájem byl o kola, co máme venku už je všechno zamluvené. Pak se ptají na mobily a další použitou elektroniku. A za poslední čtvrt hodinu jsem prodala patery pracovní rukavice na zahradu, jinak nic moc,“ zhodnotila provozovatelka. Myslí si, že lidé dnes vezmou útokem hlavně obchody s textilem.

Kromě tržby dnes počítá i zákazníky. „Pozor, už je nás tady moc, vy si počkejte venku,“ vykázala rázně před provozovnu muže v zelené bundě. O pár kroků dále je další obchod s oblečením, i tady se podle prodejkyně nejvíce nakupuje spodní prádlo. „Pak určitě ponožky, hlavně pánské, tepláky a ještě letní šaty. To počasí tomu hodně pomáhá," zhodnotila mladá žena od pokladny za plexisklem.

Otevřené zahrádky restaurací v Kutné Hoře během loňského uvolnění. V současné době restaurace na opětovné otevření čekají…
Havlíček: Zahrádky otevřeme, ale s testem. Jako u kadeřníka
Letos poprvé mohli 10. května do školy také žáci druhých stupňů základních škol. V žatecké ZŠ Jižní byly děti rády, že po několika měsících ve třídě potkají své kamarády.
První stupně škol se vrátí k běžné výuce. Vláda povolí i venkovní kulturní akce

Lidé vyrazili i za službami. Nápisem na okně lákal kolemjdoucí fotoateliér. „Tak si tam dojdi sama, já počkám venku,“ radí vnučka babičce před schody. „Dnes od rána jen samé průkazkové fotky. Ale není se čemu divit, lidé je potřebují na novou Pardubickou kartu,“ svěřila se fotografka při focení své dnešní dvanácté zákaznice.

Po více než čtyřech měsících se také v klasickém provozu otevírá nákupní centrum Palác Pardubice. „Kromě prodejen, na které jsou jsou lidé zvyklí, otevíráme i nové obchody. Dostupné budou značky Tatuum, Eta a Tescoma. V prostorách celého obchodního centra prosíme o dodržování dvoumetrových rozestupů a použití dezinfekce," vyjmenovala PR manažerka Adéla Kubaštová. I tady nadále platí povinnost zakrytí úst a nosu respirátorem či nanorouškou.