Ve čtvrtek se v pardubickém Středisku rané péče konal den otevřených dveří, který se tak zařadil k pořádané osvětové kampani nazvané Týden rané péče 2010. Té se účastní kromě Pardubic dalších sedmnáct středisek rané péče.

Týden rané péče

Střediska rané péče uspořádala během tohoto týdne v patnácti městech České republiky osvětovou, ale i zábavnou kampaň – dny otevřených dveří, telefonické a on–line poradenství, výstavy, koncerty, přednášky či diskuze s odborníky.

Pardubická pobočka včera na dni otevřených dveří prezentovala rehabilitační, kompenzační a relaxační pomůcky a nabídla vyšetření zraku screeningovým přístrojem, který zjišťuje refrakční vady u předškolních dětí.
Také se zde konala autogramiáda Pavlíny Zoubkové, autorky knihy Terezka aneb život s dětskou obrnou. Její publikaci dokonce doporučil jeden pražský docent mladým medikům jako studijní materiál. O kvalitě textu také vypovídá zařazení knihy mezi odbornou literaturu.

Autogramiáda

„O dětské mozkové obrně zatím nikdo nepublikoval, proto jsem se rozhodla své zkušenosti předat široké veřejnosti a upozornit na toto onemocnění i širokou veřejnost, protože každé sedmé nedonošené dítě z tisíce trpí dětskou mozkovou obrnou. „Osvěta mezi občany je totiž stále malá,“ uvedla autorka knihy Pavlína Zoubková.

„Knihu bych doporučila především maminkám, které mají nedonošené děti nebo handicapovaného příbuzného v rodině. Knížka pojednává o dětské mozkové obrně, o mé dceři Terezce, u které bylo toto onemocnění objeveno již ve třech měsících, a o úskalích, kterými si musela projít jak Terezka, tak i my,“ uvedla Pavlína Zoubková. „Je velmi důležité, aby se lidé informovali, aby neváhali zajít se svým potomkem k pediatrovi pokud jim přijde, že se miminko nevyvíjí správně,“ doplnila Pavlína Zoubková, která je i jednou z prvních klientek, která využila služeb Střediska rané péče.