Varování meteorologů před silnými bouřkami se začalo vyplňovat už v pondělí kolem 17.hodiny. Nejvíc bylo postiženo Přeloučsko, hlavně při hranicích s Kolínskem, kde místy napršelo během pár hodin až 40 milimetrů srážek.

"Až do 21. hodiny jsme zasahovali u 21 událostí. Nejpostiženější oblastí bylo Kladrubsko a obce v okolí – jako Strašov, Kasaličky, Voleč, Kojice. Hasiči na těchto místech odčerpávali vodu ze sklepů i rodinných domů. Na Chvaleticku se valila voda po komunikaci. Odstraňovali jsme nánosy bahna," uvedla mluvčí krajských záchranářů Vendula Horáková.

Spadané stromy a zlámané větve přes cestu hasiči likvidovali na mnoha místech Pardubického kraje. Vyvrácené stromy na garáži  například ve Starém Hradišti.

"Dále jednotky dobrovolných hasičů monitorovaly vodní tok v Němčicích. Situace se ale během noci uklidnila a výjezdů již tolik nepřibývalo. Jen před 23. hodinou hasiči zasahovali v Živanicích, kde na projíždějící osobní automobil spadl strom. Událost naštěstí byla bez zranění. Poškozen byl pouze automobil a spadlý strom byl odstraněn," dodala Horáková.

Celorepublikově nejvyšší srážkové úhrny byly včera zaznamenány na pomezí Středočeského a Pardubického kraje. Například na meteorologické stanici v Konárovicích na Kolínsku spadlo 42 milimetrů srážek, což je množství, jaké zde jindy spadne za bezmála celý měsíc.