Nadjezd Kyjevská v Pardubicích už je bez azbestu. Nebezpečnou karcinogenní látku před několika týdny dělníci odhalili při bouracích pracích. Původní stavbaři použili azbestové desky jako ztracené bednění. Nyní už je látka bezpečně odstraněná a práce na opravě nadjezdu pokračují.

„Azbest už je odstraněný, odvezený a ekologicky zlikvidovaný. Postupovalo se podle pravidel, která dala krajská hygienická stanice. Problém už je za námi, ale zastavil na několik týdnů jiné práce na mostu,“ informoval náměstek pardubického primátora zodpovědný za dopravu Petr Kvaš. Město muselo na odstranění azbestu vyhradit z rozpočtu deset milionů korun. Původně měla stavba vyjít na 230 milionů, z čehož velkou část mají pokrýt státní dotace, které město již čerpá.

Když se dělníci na most vrátili, uzavřeli na dva víkendy rychlodráhu, jelikož potřebovali odstranit mostní díly umístěné nad touto frekventovanou silnicí, aby je mohli opravit. Nemohou totiž pracovat na dílech, které jsou nad rychlodráhou, zatímco by pod nimi projížděla auta. Ostatní díly, které jsou dlouhé 16 metrů a váží desítky tun, dělníci opravují na místě. „Mostní díl je zvednutý asi o tři čtvrtě metru, což umožňuje, že se na něm dá pracovat ze všech stran. Poté bude díl hydraulikou vrácen nazpět,“ popsal metodu náměstek Kvaš.

Oprava nadjezdu u pardubické nemocnice se začíná komplikovat. Dělníky nejdříve překvapil azbest, nyní se ukázalo, že jsou špatné i mostní pilíře.Oprava nadjezdu u pardubické nemocnice se začíná komplikovat. Dělníky nejdříve překvapil azbest, nyní se ukázalo, že jsou špatné i mostní pilíře.Zdroj: Deník/Lada Součková

Stejně jako nad rychlodráhou budou odstraněny části mostu nad železniční tratí. Kdy k tomu dojde, se zatím neví, Správa železnic se stavebníkem teprve hledají vhodný termín, jelikož odstranění části mostu si vyžádá výluku na mezinárodním koridoru. Problém ve sloučení těchto termínů možná přispěje k prodloužení uzavírky jinak frekventovaného nadjezdu, která měla končit v listopadu.

„Harmonogram se neustále mění, zatím držíme rok, co se týče délky celkové stavby. Stavebník ale chce prodloužit dobu výluky pro auta a požádal, aby byla mostovka otevřená déle než v listopadu,“ informoval Kvaš. Zatím je vše v jednání, avšak k prodloužení výluky přispívají i další komplikace. Mnoho částí mostu je totiž v horším technickém stavu, než se předpokládalo. Aktuálně se řeší problém s pilíři, z nichž měly být otlučeny poškozené vrstvy. Ukázalo se ale, že poškození je daleko větší.

„Vyřešili jsme azbest a máme pro změnu chloridy. Vlivem dlouhodobého zatékání vody a v zimě i vody se solí je ve sloupech zvýšený obsah chloridu,“ dodal Kvaš s tím, že se hledá nové řešení, jak sloupy opravit.

Zneužívají trasu pro sanitky

Rozsáhlá oprava nadjezdu si samozřejmě vyžádala kompletní uzavírku mostu, což způsobuje komplikace v dopravě. Zatímco sanitky mohou jezdit parkem na Vinici a lávkou pro pěší, řidiči osobáků si musí cestu prodloužit přes Nemošice nebo Černou za Bory. To ale někteří odmítají akceptovat a bezohledně používají lávku vyhrazenou pro záchrannou službu.

Tudy ne, přátelé, vzkazuje řidičům Městská policie PardubiceTudy ne, přátelé, vzkazuje řidičům Městská policie PardubiceZdroj: MP Pardubice„Opět se nám začaly na lávce přes Chrudimku objevovat průjezdy vozidel, která v místě nemají co dělat. V poslední době tato frekvence průjezdů opět stoupá,“ řekl mluvčí Městské policie Pardubice Jiří Sejkora. Strážníci ale mají na místě nainstalované kamery, takže o hříšnících vědí. „Každý provozovatel vozidla může očekávat příslušnou sankci ze strany správního orgánu,“ doplnil Sejkora.

V Pardubicích začala oprava nadjezdu u nemocnice. Některé sanitky proto musí jezdit přes park na Vinici.
Odříznutá nemocnice: Strážníci poděkovali řidičům za respektování zákazů

Další problémy se týkají parkování, jelikož kvůli rekonstrukci nadjezdu, stavbě v nemocnici a bourání bývalé Tesly v lokalitě dočasně zmizelo mnoho míst. Řidiči tak svá vozidla nechávají odstavená v místech, kde se parkovat nesmí. Někteří parkují například před hlavní bránou nemocnice, kde dočasně vznikla točna pro vozy MHD. „S rekonstrukcí rovněž souvisí i dohled v ulici Komenského, kde řidiči velmi často porušují značku zákaz vjezdu a parkují vedle školy Svítání,“ přidal Sejkora.

Složitá dopravní situace se podepsala také na poničeném chodníku vedle vstupu do nemocnice, kde vznikla veliká trhlina. „Další dopravní problém je poničený asfalt na chodníku, který má patrně na svědomí průjezd těžkého vozidla,“ okomentoval to Sejkora.