Neznamená to prý ale, že by z parku zmizely všechny podlimitní dřeviny, jak se obávají některá občanská sdružení. Vybírat se budou ty, které vadí z pěstebních důvodů.
„Nebudou se kácet pouze nemocné stromy, ale rovněž ty neperspektivní, tak aby uvolnily místo těm zdravým a perspektivním dřevinám. Zkrátka když jsou vedle sebe dva stromy, které si navzájem vadí, tak se jeden pokácí,“ uvedl vedoucí odboru životního prostředí pardubického magistrátu Miroslav Míča.

Ostře proti

Proti těmto pěstebním úpravám ovšem ostře protestuje Strana zelených.  Aktivisté se totiž obávají, že při úpravě parku bude vykácena velká část zeleně.
„Půl roku před plánovanou revitalizací parku považujeme toto kácení za zbytečnou metodu, jak dosáhnout svého cíle i přes odpor veřejnosti,“ podotkl předseda krajské organizace Strany zelených v Pardubickém kraji Jiří Malík.

Další důvod je poněkud kuriózní. Zeleným se totiž nelíbí, že se s kácením začalo v době, kdy jsou na Pardubicku jarní prázdniny, a lidé tudíž nemohou jít proti kácení protestovat.

Kolik stromů?

Největší spory jsou ale o počet stromů a keřů, které by měly padnout jako součást pěstebních úprav.
„Těch stromů bude 190 a velká část keřů, které mají už nyní zbytečně padnout. Je to téměř polovina z celkových 400 kusů, proti jejichž kácení jsme s odpůrci revitalizace parku protestovali více než rok. Magistrát v čele s náměstkem Františkem Brendlem toto číslo vždy odmítal jako nadsazené. Obáváme se však, že si již brzy budou moci všichni obyvatelé Pardubic jít do parku spočítat pařezy, aby zjistili, kdo mluvil pravdu,“ dodal Jiří Malík.

Faktem je, že včera byl v Tyršových sadech až nezvyklý klid. Pracovníci v oranžových vestách se pustili do prořezávání křovin a čištění parku, žádní „zelení“ aktivisté se ale k dřevinám nepřivazovali, ani je v parku nebylo nikde vidět. Některé kolemjdoucí však začátek revitalizace evidentně zaujal, protože si kácení alespoň vyfotili na své mobilní telefony.

LUKÁŠ DUBSKÝ