Chov včel je jedním z nejstarších oborů lidské činnosti. Své úly mají od roku 2018 i v pardubické věznici, domov včely našly na dlouhodobě nevyužité zahradě. Odsouzení jim postavili přístřešek, na zahradě vybudovali nové chodníky, skalku s jezírkem, vyseli medonosné rostliny a opečovali zanedbané stromy.

Přivezení včel ze včelařského učiliště v Nasavrkách bylo podle vedení věznice pomyslnou třešničkou na dortu. „Včelaření má i významný výchovný a terapeutický účinek na odsouzené. Učí se zodpovědnosti, získávají nové návyky a poznatky z této činnosti,“ popsala mluvčí pardubické věznice Zuzana Janíková.

Martin Netolický
Pardubický kraj nebude dělat naschvály. Centrum pro uprchlíky zůstane otevřené

Včelaření se věnují odsouzení, kteří jsou pod vedením vychovatele terapeuta zařazeni do apiterapie. „Včela se vylíhne, jde obhlídnout úl, vyčistit se, pak tři dny je uklízečkou, další tři dny krmičkou matky a dalších nových včel, tři dny je strážkyní česna a zbývají asi 3 týdny života, kdy se stává letuškou. Nosí tedy pyl a nektar a upracuje se k smrti,“ sdělil jeden z odsouzených, který se o včely stará.

Apiterapie

Apiterapie je forma alternativní medicíny s pomocí včel a jejich produktů. Může být použita jako léčba konkrétních problémů nebo jako prevence. Podle apiterapie je lidskému zdraví prospěšné v podstatě vše, co včely vytvářejí. Na zdraví, především psychické, má kladný vliv i péče o včelstvo.

Svůj letošní první med vězni stáčeli už na konci května.

Včely jsou již od roku 2018 součástí věznice a péče o ně zabezpečují odsouzení zařazení do Apiterapie pod vedením vychovatele terapeuta. Včelky se za naši péči odvděčují každý rok a to medem a dalšími produkty.Včely jsou již od roku 2018 součástí věznice a péče o ně zabezpečují odsouzení zařazení do Apiterapie pod vedením vychovatele terapeuta. Včelky se za naši péči odvděčují každý rok a to medem a dalšími produkty.Zdroj: Pardubická věznice

Muži, kteří jsou ve výkonu trestu, v minulosti vytvořili i nový včelín. Vyřezali ho při pracovní terapii a plně jej vybavili pro chov včel. Zato se jim včelky odvděčují každý rok medem i dalšími produkty.

Včelařením se v České republice podle posledních dostupných údajů zabývá asi 63 tisíc lidí, kteří se starají o téměř sedm set tisíc včelstev. Převážnou část vyprodukovaného medu přitom včelaři prodávají rovnou koncovým zákazníkům. Včely lidem dávají komě medu také včelí vosk, propolis a mateří kašičku, která se používá hlavně v kosmetice, jako doplněk výživy a také k výrobě léků.

I med zdražuje

Letos si lidé za med připlatí. Může za to vyšší cena nafty, obalového materiálu i cukru. Podle předsedkyně Českého svazu včelařů Jarmily Machové ale válka na Ukrajině českým trhem nezamává.

„Nějaký dovoz medu z Ukrajiny tady v minulosti byl, ale na druhou stranu se i hodně medu vyvezlo do zahraničí, takže se to vyrovnalo,“ řekla Machová.

Česko je totiž v produkci medu soběstačné. „Vyprodukujeme obvykle kolem sedmi až deseti tisíc tun medu za rok,“ uzavřela Machová.